FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To lato nigdy się nie skończy. Takiego żaru ludzkość jeszcze nigdy nie doświadczyła

Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej lato zapisało się na świecie jako najgorętsze w dziejach ludzkości. Rekordowe fale upałów panowały na czterech kontynentach, i nadal trwają.

Rekordowo ciepłe lato na północnej półkuli. Fot. Pixabay.
Rekordowo ciepłe lato na północnej półkuli. Fot. Pixabay.

Pomiary meteorologiczne wykonane na tysiącach stacji pogodowych jednoznacznie wskazują, że średnie temperatury powietrza na północnej półkuli były najwyższymi w całej serii pomiarowej rozpoczętej w 1850 roku.

Jednak wiedza zaczerpnięta z osadów dennych, słojów drzew i rdzeni lodowych świadczy o tym, że tak wysokich temperatur nie notowano od 120 tysięcy lat, a więc w całej historii istnienia człowieka rozumnego.

Ranking 30. najcieplejszych okresów letnich na świecie. Minione lato nie tylko pobiło rekord, ale też znacznie wyprzedziło poprzednie sezony letnie. Fot. CopernicusEU / ECMWF.

Fale upałów, które przyniosły olbrzymią ilość rekordów wszech czasów, panowały w Azji, Afryce, Europie i Ameryce Północnej. Średnia temperatura powietrza między 1 czerwca a 31 sierpnia wyniosła 16,77 stopnia.

Pobity został tym samym poprzedni rekord z 2019 roku wynoszący 16,48 stopnia. Lipiec zapisał się jako najgorętszy lipiec w historii i jednocześnie jako najgorętszy miesiąc w ogóle. Z kolei sierpień był najgorętszym sierpniem oraz drugim najgorętszym miesiącem w całej serii pomiarowej.

Oba miesiące były średnio o około 1,5 stopnia cieplejsze od średniej temperatury przedindustrialnej, co stanowi próg ocieplenia, którego świat stara się nie przekroczyć, a coraz częściej go przekracza.

Mimo początku września nietypowe fale upałów nadal nie odpuszczają na czterech kontynentach. Wyjątkowo gorąco jest także w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że większa część miesiąca zapisze się nadzwyczajnie ciepło.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO / CopernicusEU.

prognoza polsat news