Minionej nocy najbardziej intensywne burze w tym roku przetaczały się nad południowymi, wschodnimi i centralnymi regionami kraju. Kolejnych spodziewamy się w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28.08), tych najsilniejszych na południu i w centrum.
Śledź deszcze i burze na żywo >>>
Może spaść do 30 mm deszczu (lokalnie do 50 mm), przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm (lokalnie do 5 cm) i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 70-90 km/h (lokalnie do 100 km/h), może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Po południu i wieczorem nad zachodnie, a następnie centralne i północne województwa dotrze strefa ciągłych, chwilami obfitych opadów deszczu, która przyniesie ze sobą porywisty wiatr, ale też znaczne ochłodzenie poniżej 20 stopni.
Na pozostałym obszarze kraju w tym czasie będzie już słonecznie i bez opadów. Temperatura będzie sięgać od 22 do 26 stopni. Jedynie na południowym wschodzie dużo gorącej, nawet od 30 do 34 stopni w cieniu.
Kosztowny bilans nocnych burz
Tysiące interwencji strażackich, setki tysięcy odbiorców bez prądu, ponad 100 zerwanych dachów, dziesiątki połamanych drzew i uszkodzonych samochodów oraz liczne podtopienia dróg i zabudowań, to skutek nawałnic, które przechodzą nad Polską od sobotniego (26.08) popołudnia.
Blisko 850 interwencji podkarpackich strażaków w związku z frontem burzowym, który przeszedł nad częścią Podkarpacia.
— KW PSP Rzeszów (@kwpsprzeszow) August 26, 2023
Najwięcej zgłoszeń w powicie dębickim.
▪️zaangażowanych ponad 2100 strażaków.
📷KP PSP Dębica pic.twitter.com/r0kmMWsJTh
Dotychczas najwięcej wyjazdów strażacy odnotowali w woj. małopolskim, śląskim i podkarpackim. W nocy w wielu miejscowościach ewakuowano tysiące widzów festiwali i koncertów, organizowanych na zakończenie wakacji.
Nie brakuje dziś dużego #grad. Tym razem Sękowa w @malopolskaPL
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) August 26, 2023
fot. Użytkownik Systemu Raportów, Jakub@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #burza #pogoda #deszcz #polska #lato #burze pic.twitter.com/X7cSkFI0ac
W Wiśle suma opadów w 3 godziny sięgnęła 80 mm. Wylała niepozorna rzeka. Władze musiały odwołać dożynki. W rejonie Nowego Sącza, Żywca i Bielska-Białej spadł grad o średnicy 5 centymetrów, który uszkadzał karoserie samochodowe i drzewostan.
W zachodniej części woj. podkarpackiego, zwłaszcza powiat dębicki, w całości został odcięty od prądu. Z tego powodu ewakuowani zostali pacjenci z oddziału intensywnej terapii miejscowego szpitala. Wichura pozrywała dachy z kilkudziesięciu budynków.
Źródło: TwojaPogoda.pl / PSP.