FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Radioaktywny pył dociera nad Polskę znad Afryki. Może spaść skażony deszcz

W saharyjskim pyle, który dociera nad Europę, w tym także nad Polskę, naukowcy doszukali się pierwiastków radioaktywnych. Mogą one spadać na nas wraz z deszczem. Skąd się one wzięły na afrykańskiej pustyni?

Może na nas padać radioaktywny pył z Sahary. Fot. Pixabay.
Może na nas padać radioaktywny pył z Sahary. Fot. Pixabay.

Kalima to pustynny pył i piasek unoszony przez porywisty wiatr znad rozległych obszarów Sahary i przenoszony tysiące kilometrów, zarówno nad otwarte wody Atlantyku w kierunku Karaibów, jak i przez Morze Śródziemne nad Europę.

Z czasem dociera aż nad Polskę, zimą, gdy barwi śnieg na pomarańczowo, i latem, gdy spada wraz z deszczem. Jak dowodzą naukowcy na łamach elPeriodico, opady te mogą być radioaktywne, ponieważ wraz z pyłem spadają też promieniotwórcze pierwiastki.

Samochód pokryty pyłem z Sahary. Fot. Pixabay.

Doszukano się wśród nich m.in. izotopu cezu-137, berylu i ołowiu. Znajdują się one w saharyjskim piasku od lat 60, ubiegłego wieku, kiedy Francja dokonała nad algierską częścią Sahary co najmniej 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych.

Jednak w powietrzu wciąż krążą napromieniowane pyły z amerykańskich i sowieckich prób jądrowych z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia, przeprowadzonych w różnych regionach świata, oraz izotopy cezu z Czarnobyla i Fukushimy, gdzie w elektrowniach doszło do wypadków jądrowych.

Pył z Sahary zmierzający nad Europę, widoczny na zdjęciu satelitarnym. Fot. NASA.

Chociaż radioaktywność pyłu saharyjskiego nie jest duża i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, to jednak sam pył może nas dusić, ograniczać widoczność, odcinać promieniowanie słoneczne i zakłócać pracę fotowoltaiki.

Potwierdza to Państwowa Agencja Atomistyki, według której nawiewanie saharyjskiego pyłu jest zjawiskiem cyklicznym. Ilość izotopów promieniotwórczych jest w nim niewielka i nie stanowi on zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Źródło: TwojaPogoda.pl / elDiario.

prognoza polsat news