W pracy naukowej, której współautorami byli m.in. Mateusz Taszarek, Natalia Pilguj i Bartosz Czernecki wynika, że w większości regionów Europy z biegiem lat przybywa dni burzowych.
Najszybciej ma to miejsce we Włoszech i w Słowenii oraz w krajach zachodniego wybrzeża Bałkanów. Już teraz północne krańce włoskiego buta, w tym podnóża Alp, to najbardziej burzowy region na kontynencie, a będzie jeszcze bardziej.
Takie przypadki niszczycielskich burz i gradobić, jak w ostatnich tygodniach, będą się tam zdarzać jeszcze częściej wraz z ocieplającym się klimatem. Mogą one prowadzić do coraz poważniejszych szkód materialnych i stwarzać poważniejsze zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.
Polska coraz bardziej burzowa
Burz przybywa także w Polsce. Dotychczas najczęściej grzmiało na południu i południowym wschodzie kraju, a najrzadziej na północnym zachodzie. To się jednak zmienia. Z badania polskich naukowców wynika, że najszybciej burz przybywa tam, gdzie dotąd było ich najmniej.
Do regionów, gdzie burze z biegiem dekad stają się coraz częstsze, należy Pomorze, Warmia, Mazury, Podlasie i Mazowsze, jednak również zachodnie krańce naszego kraju. Co ciekawe, burz w najmniejszym tempie przybywa na południowym wschodzie kraju, gdzie zwykle jest ich najwięcej.
If you would be interested in looking at the climatological context of the recent record-breaking hail in Europe (19 cm), there is a paper in #BAMS from 2021 where with @hebrooks87, @JTAllen3, @NataliaPilguj, @bartoszmeteo we discussed NE Italy & corresponding convective trends. pic.twitter.com/rrvTzqvxPG
— Mateusz Taszarek 🇪🇺 🇺🇦 (@MateuszTaszarek) July 25, 2023
To oznacza, że w przyszłości aktywność burzowa w Polsce, dotąd mocno zróżnicowana, zacznie się stopniowo wyrównywać. Nadal najbardziej burzowo będzie w górach, jednak jeśli chodzi o obszary nizinne i wyżynne, ich liczba będzie się do siebie coraz bardziej zbliżać.
Stanowi to poważne zagrożenie dla mieszkańców i turystów wypoczywających latem nad morzem i na mazurskich jeziorach, które dotąd były obszarami najmniej burzowymi. Częstsze nawałnice to również coraz większe szkody materialne.
Źródło: TwojaPogoda.pl