W sieciach społecznościowych zawrzało po publikacji zdjęć niesamowitych chmur, które w piątek (23.06) przechodziły nad południową Polską. Niektórzy internauci byli pewni, że to efekt stosowania tajemniczej broni klimatycznej, ale nic bardziej mylnego.
Chmura, której po prostu nie można nie zauważyć, to chmura szelfowa, potocznie nazywana wałem chmurowym i wałem szkwałowym. Stanowi ona wskazówkę, że nadciąga niebezpieczna burza, Jest to poziomy łuk (czasem kilkuwarstwowy z powodu intensywnej kondensacji) utworzony z chmur, zawieszony na czole, u dołu chmury burzowej Cumulonimbus.
Skarżysko-Kamienna dzisiaj rano 🌩️ #burza
— Pan Komisarz🇵🇱 (@PanKomisarz) June 23, 2023
fot. Albert Gula pic.twitter.com/kLMisLU3y0
Wygląda on jak falbanka i często kojarzony jest z obrazem apokalipsy. Niestety, właśnie takie widoki mogą się pojawić po jego nadciągnięciu, ponieważ zdarza się, że przejściu chmury szelfowej towarzyszy gwałtowny wiatr, nazywany szkwałem.
Dzisiejsza burza - nadchodzący arcus ⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️#burza #polska pic.twitter.com/y94pi4vUEA
— C3$4R (@wawrzi_) June 23, 2023
W chwili, gdy wał chmurowy znajdzie się nad naszą głową, podmuch wiatru może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Po jego przejściu, po kilku lub kilkunastu minutach, dociera tzw. rdzeń, czyli główna część chmury burzowej z ulewnym deszczem, gradem i błyskawicami.
Podkarpacie po raz kolejny. Było na co patrzeć, ale było też groźnie.
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 23, 2023
fot. Użytkownik Systemu Raportów, FeRu, Kalników#obserwatorzyburz #burza #pogoda #arcus #chmury #grad #deszcz #superkomórka pic.twitter.com/4e3BvWzDGZ
Chmura szelfowa jest więc często ostatnim dzwonkiem do ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Wytworzenie się tej chmury możliwe jest tylko wtedy, kiedy burza jest niezwykle aktywna. Tworzy się w wyniku działalności bardzo gwałtownych prądów powietrznych. Jej struktura i działanie w skutkach może przypominać falę uderzeniową po wybuchu potężnej bomby.
Nie brakuje dziś takich fantastycznych widoków !
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 23, 2023
fot. Użytkownik Systemu Raportów, Frugo , Krowica Hołodowska#obserwatorzyburz #burza #pogoda #deszcz #ulewa pic.twitter.com/9iHV5AS5GC
W 2017 roku podobna chmura przetoczyła się od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po wschodnie Pomorze. Wszędzie tam poczyniła olbrzymie szkody. Zrywała dachy, kładła hektary lasów i, niestety, zabiła 6 osób, w tym dwie młode harcerki spędzające wakacje na obozie w Suszku w Borach Tucholskich.
Kolejne fantastyczne ujęcie z woj. świętokrzyskiego !
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 23, 2023
fot. użytkownik Systemu Raportów, Michal430, Wola Kopcowa#obserwatorzyburz #burza #pogoda #polska #arcus #shelfcloud pic.twitter.com/pdZcOL7J3D
Pamiętajmy, że każda burza, nawet ta najsłabsza, może być niebezpieczna, zwłaszcza, jeśli towarzyszą jej pioruny doziemne, a my znajdujemy się na otwartej przestrzeni. Nie należy wpadać w panikę, ale zawczasu się przygotować na burzę i opracować plan bezpiecznej ewakuacji. Niczego nie róbmy na ostatnią chwilę.
Gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci komórkowej i nie mamy dostępu do ostrzeżeń i radarów, obserwujmy to, co dzieje się na niebie. Gdy chmury burzowe piętrzą się, to oznacza, że może nadejść burza. Z kolei pojawienie się granatowych chmur to zazwyczaj ostatni dzwonek, aby schronić się w bezpiecznym miejscu. Pod żadnym pozorem nie lekceważmy pogody.
Źródło: TwojaPogoda.pl