W piątek (23.06) podwyższone ryzyko występowania trąb powietrznych obejmuje niemal całą południową Polskę. Niewiele brakowało, aby jedna z nich narodziła się nad Wrocławiem.
Około godziny 16:30 nad rejonem Bielan Wrocławskich w ciągu zaledwie kilku minut utworzyła się superkomórka burzowa, w której doszło do rotacji. Zaczął się formować lej kondensacyjny, stanowiący zalążek trąby powietrznej.
Lej kondensacyjny, Żórawina, woj dolnośląskie
— Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz (@SkywarnPoland) June 23, 2023
📷Ewelina Lipień Wróbel
[SK] pic.twitter.com/XS9KEGJu6n
Jak wynika z nagrań zamieszczanych na profilu społecznościowym Polskich Łowców Burz, lej sięgnął 3/4 odległości od podstawy chmury do powierzchni ziemi. Niewiele już brakowało, aby zaczął powodować szkody i zagrażać mieszkańcom.
⚠️Nad okolicami Wrocławia pojawił się dobrze rozwinięty lej kondensacyjny, z wyraźną rotacją. Ktoś z Was go spotkał? Zdjęcie do nas na FB nadesłał Piotrek Plezia#SkywarnPoland #pogoda #burza #deszcz #wiatr @IMGWmeteo #grad #niebo #lejkondensacyjny pic.twitter.com/HkAfnMPOl6
— Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz (@SkywarnPoland) June 23, 2023
Zalążek tornada przemieścił się w kierunku północno-wschodnim, nad rejon Siechnic. Nie ma informacji, jakoby ostatecznie dotknął ziemi. Jednak sama burza spowodowała szkody, ponieważ są połamane drzewa i uszkodzone linie energetyczne.
Kolejny materiał leja kondensacyjnego z okolic Wrocławia. Nadesłała Dominika Chmielewska za pośrednictwem FB.#pogoda #IMGWCMM pic.twitter.com/G6ng9jYiX1
— Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz (@SkywarnPoland) June 23, 2023
Od początku tego roku odnotowano tylko jedną pełnoprawną trąbę powietrzną w Polsce. 23 maja przeszła ona nad miejscowością Piotrowice w powiecie jaworskim na Dolnym Śląsku, gdzie uszkodziła dach na budynku przychodni zdrowia i na budynku gospodarczym. Nikt nie ucierpiał.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Polscy Łowcy Burz.