Turecki astrofograf Uğur İkizler specjalizuje się w nocnych sesjach zdjęciowych. Zwykle fotografuje zjawiska astronomiczne, ale gdy nad jego miastem Mudanya przetaczała się wyjątkowo energetyczna burza, nie mógł przepuścić takiej okazji.
Przygotował aparat Canon EOS 5D Mark IV wyposażony w obiektyw EF24-105mm f/4L IS II USM i po ustawieniu ISO na wartość 800 rozpoczął piorunującą sesję. W ciągu 50 minut wykonał ponad 100 zdjęć błyskawic.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jedne przecinały chmury, inne uderzały w ziemię, a jeszcze inne w powierzchnię Morza Marmara. Za pomocą programu do opróbki zdjęć nałożył fotografie na siebie, tworząc mozaikę. Trzeba przyznać, ze wygląda ona imponująco.
Każdy z tych piorunów generuje fale elektryczne o natężeniu przekraczającym 30 tysięcy amperów i podgrzewa powietrze do 30 tysięcy stopni. To 5-krotnie wyższa temperatura niż panuje na powierzchni Słońca.
Co więcej, każdego roku na świecie notuje się 1,4 miliarda piorunów, co daje 3 miliony wyładowań elektrycznych dziennie i 44 pioruny każdej sekundy. Najbardziej intensywne burze nad Polską potrafią wytworzyć dziesiątki tysięcy błyskawic.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Live Science.