FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Stało się to, czego wszyscy się obawiali. Globalne ocieplenie osiągnęło 1,5 stopnia. Co to znaczy?

Nie udało się zatrzymać globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia. Na początku czerwca stało się to, co wydawało się nieuchronne. Jakie będzie to miało konsekwencje dla nas wszystkich?

Średnia temperatura przekroczyła 1,5 stopnia. Fot. Pixabay.
Średnia temperatura przekroczyła 1,5 stopnia. Fot. Pixabay.

Od kilku lat naukowcy bili na alarm, że konieczne są szybkie, dalekosiężne i bezprecedensowe zmiany we wszystkich dziedzinach życia społecznego, aby zatrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5 stopnia ponad poziom przedindustrialny.

Już wiemy, że się to nie uda. Jak wynika z najnowszych danych unijnego programu monitoringu klimatycznego Copernicus Climate Change Service (C3S), średnia globalna temperatura powietrza przekroczyła 1,5 stopnia po raz pierwszy w miesiącu letnim w dziejach pomiarów.

Świat nigdy wcześniej nie był tak ciepły. Mimo, że w pierwszej połowie czerwca w Polsce temperatury były dość niskie, to jednak w skali globalnej było dużo cieplej niż zwykle, i to w momencie, gdy zjawisko El Niño dopiero się rozpoczyna.

Co oznacza ocieplenie o 1,5 stopnia?

Jak wynika z najnowszego raportu IPPC, utrzymywanie się średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia ponad poziom przedindustrialny oznacza dwukrotnie częstsze i jeszcze silniejsze fale upałów.

Poziom światowych mórz podniesie się na tyle, że pod wodą znajdą się obszary obecnie zamieszkiwane przez 47 milionów ludzi. Na skutek przegrzania i bielenia znikną wszystkie rafy koralowe.

Dojdzie do powszechnych niedoborów wody pitnej. Szacuje się, że ilość wody słodkiej dostępnej w rzekach i jeziorach spadnie o około 10 procent. Z kolei lodowce w Himalajach, zasilające w wodę 800 milionów ludzi, roztopią się w 30 procentach.

Dojdzie też do kryzysów żywnościowych i śmiertelnych klęsk głodu, spadku plonów pszenicy nawet o 25 procent, ale również spadku połowów ryb o miliony ton. W pierwszej kolejności dotknie to kraje ubogie, z których ludność będzie zmuszona migrować m.in. do Europy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IPCC / Copernicus EU.

prognoza polsat news