W środowe (14.06) popołudnie, zgodnie z prognozami, nad południowymi, południowo-wschodnimi i centralnymi regionami kraju pojawiają się chmury burzowe, które przynoszą ulewne deszcze, błyskawice, grad i porywisty wiatr.
W rejonie Lublina, a także Dzierżoniowa i Bielawy na Dolnym Śląsku, zaobserwowano wystąpienie lejków kondensacyjnych. Jako, że nie sięgnęły one powierzchni ziemi, nie można więc mówić o pełnoprawnych trąbach powietrznych, lecz zaledwie o ich zalążkach.
W przypadku południowo-wschodnich przedmieść Lublina, lej był wyjątkowo dobrze rozwinięty, pogięty i niemal sięgał gruntu. Wyglądał spektakularnie i zapewne niejednego mieszkańca okolicy poważnie zaniepokoił, o ile nie przeraził.
Dzierżoniów 14.06 godzina 16:30, 🎥od Asi Białousow#SkywarnPoland #pogoda #burza #deszcz #wiatr @IMGWmeteo @IMGW_CMM #lejkondensacyjny #funnelcloud @gazetawroclaw @onet @RMF24pl @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/hMHjBi7uIM
— Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz (@SkywarnPoland) June 14, 2023
Na szczęście żywioł nie rozwinął się na tyle, aby spowodować szkody materialne. Pojawiły się jednak ulewy z gradobiciami. Strażacy wyjeżdżali do usuwania szkód nawałnic, w tym połamanych drzew i pompowania wody.
Bielawa godz. 16;40 📸 Za pośrednictwem FB nadesłała Kasia Kosowska #SkywarnPoland #pogoda #burza #deszcz #wiatr @IMGWmeteo @IMGW_CMM #lejkondensacyjny #funnelcloud pic.twitter.com/ddWnsadB8a
— Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz (@SkywarnPoland) June 14, 2023
W czwartek (15.06) najbardziej gwałtowne burze przejdą nad północnymi województwami, a zwłaszcza nad Warmią, Mazurami, Podlasiem i północnym Mazowszem. Tak ryzyko pojawiania się zalążków trąb powietrznych, a nawet prawdziwych trąb będzie zdecydowanie największe.
Potężna ulewa w Kielcach
Z kolei największa ulewa przeszła nad Kielcami. W krótkim czasie spadło na tyle dużo deszczu, że doszło do podtopień dróg, chodników i zabudowań.
Źródło: TwojaPogoda.pl