FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Stacjonarne burze nad Polską. Mogą przynosić długotrwałe ulewy i powodować podtopienia

W najbliższych dniach spodziewamy się deszczu, który podczas burz może być ulewny i powodować podtopienia, będzie też grad i porywisty wiatr. Sprawdź, w których regionach kraju trzeba uważać.

Ostrzeżenie przed burzami, ulewami i podtopieniami. Fot. Pixabay.
Ostrzeżenie przed burzami, ulewami i podtopieniami. Fot. Pixabay.

Nad Polskę płynie nie tylko ciepła, ale też wilgotna masa powietrze, która jest niestabilna i panują w niej warunki sprzyjające piętrzeniu się chmur burzowych. Te najbardziej niebezpieczne, to burze stacjonarne, które mogą powodować podtopienia.

Co to są burze stacjonarne?

Gdy ruch powietrza jest powolny lub całkowicie zamiera, komórki burzowe poruszają się niemrawo lub stoją w miejscu. To najgroźniejsza sytuacja, ponieważ obfity deszcz może padać w jednym miejscu przez dłuższy czas.

Kumulacja sum opadów może być na tyle duża, że studzienki kanalizacyjne nie będą w stanie pochłonąć znacznych ilości deszczówki w krótkim czasie, co może się skończyć podtopieniami dróg i zabudowań, głównie w obniżeniach terenu.

Gdzie ryzyko podtopień będzie największe?

W środę (14.06) najbardziej niebezpiecznych burz, opadów i podtopień spodziewamy się na południu, wschodzie i w centrum kraju, przy czym w szczególności na południowym wschodzie, i to już od wczesnych godzin porannych.

Prognoza pogody na środę.

W czwartek (15.06) podobną sytuację będziemy mieć na północy i w centrum, a zwłaszcza na północnym wschodzie. Możliwe są tam nie tylko burze, ulewy i podtopienia, ale też gradobicia i wichury.

Prognoza pogody na czwartek.

W piątek (16.06) najbardziej burzowo będzie na zachodzie i północy, a przede wszystkim na północnym wschodzie. Tam ryzyko podtopień będzie zdecydowanie największe.

Jak zachować bezpieczeństwo?

Tradycyjnie podczas burzy nie należy przebywać na otwartej przestrzeni i stawać pod drzewami. Aby nasz samochód nie uległ zalaniu, warto przeparkować go z okolic studzienek kanalizacyjnych i wszelkich większych obniżeń terenowych, gdzie często gromadzi się deszczówka.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news