FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

My się cieszymy słońcem, a oni z tego powodu toną. Gigantyczne powodzie od Hiszpanii po Turcję

Słoneczna i sucha pogoda panuje w Polsce kosztem potężnych ulew i powodzi nękających kraje południowej Europy. Wiele miejscowości zmieniło się w rwące potoki, które porywają wszystko, co stanie im na drodze. Kiedy aura się zmieni?

Ulewy i powodzie na południu Europy. Fot. Wxcharts.com / Pixabay.
Ulewy i powodzie na południu Europy. Fot. Wxcharts.com / Pixabay.

Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy wybierają się na południe Europy, chociażby po to, aby wypocząć. Piękna pogoda zamiast w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji czy Turcji, panuje u nas. Tam zaś padają ulewne deszcze.

Nad kraje basenu Morza Śródziemnego napływa nie tylko bardzo ciepłe, ale też wilgotne powietrze, które sprzyja piętrzeniu się chmur burzowych. Te o każdej porze doby przynoszą ulewy, które wywołują tzw. powodzie błyskawiczne.

Z wielu miejscowości napływają informacje potwierdzone zdjęciami i nagraniami z powodzi. Widoczne są na nich rwące potoki, w które zmieniają się ulice. Rozszalały żywioł porywa samochody, a kierowcy czekają na pomoc na dachach pojazdów.

Burze przynoszą też gradobicia. W Hiszpanii krajobrazy zmieniły się w zimowe, gdy ulice, chodniki, trawniki i dachy zabudowań pokryły drobne, ale bardzo gęste lodowe bryłki. Gdy się roztopiły, doszło do podtopień.

Sumy opadów (w mm) w Europie w perspektywie następnego tygodnia. Fot. Wxcharts.com

Taka niebezpieczna pogoda utrzyma się w krajach położonych na południe od naszych granic jeszcze przynajmniej przez tydzień. W tym czasie wyże będą bronić słonecznej i suchej pogody od Wysp Brytyjskich po Polskę.

Oznacza to, że gdy u nas nie będzie padać, w innych krajach spadnie to, co zwykle o tej porze roku powinno, powiększone o nasze deszcze. Normy miesięczne mogą być więc przekroczone nawet kilkukrotnie.

Niestety, deszcze są zbyt gwałtowne, aby mogły złagodzić dramatyczną suszę panującą na południu kontynentu. W krótkim czasie spada zbyt dużo deszczówki, aby mogła ona spokojnie wsiąknąć w glebę i ją nawodnić. W zamian spływa do rzek i wywołuje podtopienia.

W perspektywie następnego tygodnia spadnie kolejne nawet ponad 200 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Są to skrajnie duże ilości deszczu, które oznaczają dalsze wezbrania rzek, podtopienia i powodzie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news