FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piekło w Hiszpanii. Niemal 40 stopni w cieniu, mimo kwietnia. Padły wszelkie rekordy ciepła

Tak upalnie w Hiszpanii w kwietniu jeszcze nie było. Termometry pokazały niemal 40 stopni w cieniu i posypały się historyczne rekordy. Jaka jest przyczyna tej niezwykle wczesnej fali upałów?

Niemal 40 stopni w cieniu w Hiszpanii. Fot. Pixabay.
Niemal 40 stopni w cieniu w Hiszpanii. Fot. Pixabay.

Hiszpania od kilku lat jest pogrążona w intensywnej suszy, która niszczy uprawy rolne i zmusza mieszkańców do oszczędzania wody. Niedostatek opadów potęgowany jest przez nadzwyczaj wczesne fale upałów. W tym roku pierwsze przekroczenie 30 stopni odnotowano miesiąc wcześniej niż zwykle.

To był jasny sygnał, że sezon skrajnie wysokich temperatur też nadejdzie szybciej. W czwartek (27.04) zdarzyło się coś bardzo niepokojącego, ponieważ padły historyczne rekordy ciepła dla kwietnia.

Niemal 40 stopni w cieniu

Temperatura w Andaluzji na południu kraju przekroczyła 35 stopni w cieniu. Najwyższą wartość termometry pokazały w Kordobie, gdzie zmierzono aż 38,8 stopnia. Nigdy wcześniej w kwietniu tak gorąco nie było nie tylko w tym mieście, ale również w całej Hiszpanii.

Anomalie temperatury powietrza w Europie. Wyraźnie widoczne są chłody m.in. w Polsce oraz skrajny upał w Hiszpanii. Fot. Wxcharts.com

Meteorolodzy z hiszpańskiej służby pogodowej (AEMET) odnotowali dziesiątki, a być może nawet setki nowych rekordów ciepła dla tego miesiąca. Temperatury były typowe, ale dla czerwca lub lipca, a nie kwietnia.

Męczą się ludzie i zwierzęta

Szpitalne izby przyjęć są przepełnione, ponieważ bardzo wiele osób, głównie starszych i tych pracujących w pełnym słońcu doznało udaru słonecznego na skutek przegrzania i odwodnienia organizmu.

Turyści, którzy wyjechali do Hiszpanii o tej porze roku na wycieczkę, chcąc uniknąć największych upałów w środku lata, nie mogą w spokoju wypoczywać na plażach. Popołudnia muszą spędzać w klimatyzowanych pokojach hotelowych.

W piekielnym żarze męczą się także zwierzęta. W Sewilli, gdzie odnotowano 37 stopni, na oczach gapiów padła klacz ciągnąca bryczkę z turystami. Zwierzę pracowało w pełnym słońcu i najprawdopodobniej nie miało dostatecznych ilości wody.

Rekord ciepła również w Portugalii

Kwietniowy rekord ciepła padł też w sąsiedniej Portugalii. W mieście Castro Verde zmierzono 36,5 stopnia.

W Maroku jeszcze goręcej

Tam, skąd nad Hiszpanię i Portugalię napływa upalne powietrze, czyli w Maroku i Algierii, jest jeszcze goręcej. W Marrakeszu i Ben Guerir temperatura sięgnęła 41,3 stopnia, co jest historycznym rekordem ciepła dla kwietnia w skali całego Maroka.

Co więcej, temperatura przekraczająca 40 stopni notowana była nawet na obszarach położonych powyżej wysokości 500 metrów, a więc na wyżynach. Zachodnie rubieże Sahary rozgrzały się wyjątkowo wcześnie do granic możliwości, jak na przełom kwietnia i maja.

A u nas bardzo zimno

W tym samym czasie na przeważającym obszarze Europy panują nadzwyczajne chłodny. Przymrozki dokuczają nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na znacznie cieplejszych zwykle Bałkanach. Tam obserwowane są jedne z najpóźniejszych tak znaczących spadków temperatury poniżej zera.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO / M. Herrera.

prognoza polsat news