Noc z niedzieli na poniedziałek (23/24.04) przyniosła nam moc atrakcji. Nie dość, że młodziutki sierp Księżyca spotkał się z planetą Wenus, a niebo co rusz przecinały spadające gwiazdy z roju Lirydów, to jeszcze astronomiczne show uświetniła najbardziej spektakularna zorza polarna od kilkunastu lat.
Zorza tańczyła nad głowami
Po krótkiej przerwie Słońce znów stało się niespokojne. W obszarze aktywnym 3283 doszło w piątek (21.04) do umiarkowanie silnego rozbłysku klasy M1.7, który połączony był z protuberancją i uwolnieniem koronalnych wyrzutów masy (CME).
W efekcie po 48 godzinach do ziemskich biegunów magnetycznych zaczęła docierać chmura naładowanych cząstek ze Słońca. W niedzielny (23.04) wieczór wywołała ona w wysokich warstwach atmosfery bardzo silną burzę geomagnetyczną klasy G4.
Zorza nad Łomżą - 23.04.2023. No tego to się nie spodziewałem w tym miejscu. pic.twitter.com/lUAlamkIQP
— Mariusz Zysk (@mariozysk) April 23, 2023
Dzięki temu na całym obszarze Polski od bałtyckich plaż aż po góry widoczna była barwna zorza polarna. W północnych regionach kraju zielone smugi i obłoki można było zaobserwować nawet w zenicie, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Obserwacje zorzy umożliwiła sprzyjająca pogoda, ponieważ w większości regionów kraju było pogodnie.
Trzeba mieć szczęście w życiu. Zorza polarna widziana dziś widoczna ze Świętokrzyskiego, autor: Patryk Kozieł pic.twitter.com/cJOigvTXJY
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) April 23, 2023
Zorza polarna widoczna była nie tylko u nas, ale również znacznie dalej na południe Europy, aż po Austrię, Węgry, Rumunię, a nawet północne Włochy.
Dzisiejszej nocy można było podziwiać zorzę z najdalej na południe położonego miejsca na Podhalu! To nie żart!
— Tygodnik Podhalański (@24tp_pl) April 24, 2023
Nie ma co porównywać jej ze spektaklami za kołem podbiegunowym, ale tu tak daleko na południu to jednak rzadkie zjawisko.
Fot. Bartłomiej Jurecki #Zorza #Aurora pic.twitter.com/OrDt1zNwLK
Księżyc spotkał się z Wenus
Na niebie zachodnim można było wieczorem obserwować piękne spotkanie Księżyca tuż po nowiu, w postaci wąskiego sierpa, z najbliższą nam planetą, czyli Wenus. Koniunkcja prezentowała się uroczo, jak na poniższym zdjęciu.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.