W Polsce najwyższą temperaturą powietrza odnotowaną na tle całej historii pomiarów było 40 stopni w cieniu. Nic więc dziwnego, że turyści z naszego kraju odwiedzający o tej porze roku Tajlandię czują się jakby trafili do piekła, choć chcieli wypocząć w raju.
Od kilku tygodni temperatury w tym popularnym wśród urlopowiczów kraju nieustannie rosną. Ochłodzenie powinien przynieść coroczny monsun deszczowy, który jednak mocno się spóźnia. W efekcie jest coraz goręcej i zaczęły padać historyczne rekordy.
W mieście Tak termometry pokazały 45,4 stopnia. Nigdy wcześniej, od kiedy w Tajlandii prowadzi się ciągłe pomiary, nie było aż tak gorąco. Poprzedni rekord z 2016 roku wynosił 44,6 stopnia i odnotowano go w miejscowości Mae Hong Son.
Thailand 🇹🇭 just measured over 45°C for the first time on record. A new national heat record has been set.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) April 15, 2023
A brutal heatwave tightens its grip across more than a dozen countries in Asia.
[THREAD] pic.twitter.com/I1Ej3lOEMg
Fala piekielnego żaru rozprzestrzeniła się po całej południowej Azji, od Bangladeszu aż po Wietnam. W wielu regionach temperatura przekracza 45 stopni, dochodząc do niemal 50 stopni w cieniu, a zbawienne deszcze wciąż nie nadchodzą.
Tysiące ludzi każdego dnia trafiają do szpitali z oznakami skrajnego odwodnienia i przegrzania organizmu. To nie tylko osoby starsze i dzieci, ale też ludzie w sile wieku, którzy zmuszeni są pracować w pełnym słońcu, nie zawsze licząc na odpowiednie ilości wody.
Tak jest m.in. w Indiach i Pakistanie, gdzie temperatura każdego dnia bije kolejne rekordy. Niestety, jest to tendencja, która z każdym rokiem nasila się i źle wróży na przyszłość. Upały są coraz silniejsze i panują coraz dłużej. Mają wpływ na zdrowie i życie milionów, głównie ubogich ludzi.
Opóźnianie się deszczowego monsunu to skutek powrotu zjawiska El Niño, które sprawia, że w krajach południowej Azji i w Australii kolejne miesiące będą nadzwyczaj suche. Brak opadów to również klęska na polach uprawnych i w efekcie groźba głodu.
Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO.