FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dzień zmienił się w noc, domy zasypał popiół. W Rosji największe erupcje wulkanów od 60 lat

W Rosji trwa największa erupcja wulkanów od 60 lat. Szywiełucz i Bezimienny emitują olbrzymie ilości popiołów, które zagrażają okolicznym mieszkańcom i ruchowi lotniczemu między Azją i Ameryką Północną.

Popiół wulkaniczny opadł na grubą warstwę śniegu na Kamczatce. Fot. Twitter / KGBSRAS.
Popiół wulkaniczny opadł na grubą warstwę śniegu na Kamczatce. Fot. Twitter / KGBSRAS.

Od kilku miesięcy naukowcy ostrzegali przed znacznie silniejszą niż zwykle erupcją wulkanu Szywiełucz na rosyjskim półwyspie Kamczatka. Poprzedził ją wybuch innego wulkanu, Bezimiennego. W obu przypadkach na wysokość kilkunastu kilometrów uniósł się pióropusz popiołów.

Doszło też do przepływów piroklastycznych, które zagroziły mieszkańcom w odosobnionych chatach znajdujących się u stóp wulkanów. Chmura pyłu odcięła dopływ promieni słonecznych i zmieniła dzień w noc.

Zaobserwowano błyskawice wulkaniczne, które powstały na skutek tarcia cząstek popiołu oraz olbrzymiego kontrastu termicznego między gorącymi gazami i popiołami wulkanicznymi a mroźnym powietrzem.

Pył opada wraz ze śniegiem na znacznym obszarze, w tym w rejonie nadmorskiego miasta Ust-Kamczack, gdzie mieszkańcom zalecono pozostanie w domach oraz uszczelnienie okien i drzwi, aby pył nie dostawał się do wnętrza.

Służby odnotowały aż 8,5-centymetrową warstwę popiołu, jakiej nie widziano od 60 lat. Świadczy to o skali erupcji, która może poważnie zakłócić ruch lotniczy między Azją Wschodnią a Ameryką Północną. W pobliżu Kamczatki wiedzie główny korytarz lotniczy.

Popiół, który wzbił się na wysokość ponad 15 kilometrów, może uszkadzać silniki lotnicze i zagrażać samolotom. Dlatego wydano najwyższy, czerwony alarm dla lotnictwa i wytyczono trasy omijające bezpośredni obszar erupcji wulkanicznych.

Szywiełucz wybuchał wielokrotnie, jednak największych erupcji w spisanej historii było około 60, spośród których ostatnią najbardziej znaczącą była ta sprzed 16 lat. Obecna może się okazać jeszcze potężniejsza.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Smithsonian.

prognoza polsat news