Na zdjęciu satelitarnym cyklon Markus prezentuje się pięknie, ale to, co wygląda przyjaźnie widziane z góry, na dole okazuje się niezwykle groźne. Z powodu bardzo dużej różnicy ciśnienia układ baryczny niesie huraganowy wiatr.
Szaleje on zarówno u wybrzeży Francji, jak i Wielkiej Brytanii. Nad Kanałem La Manche, gdzie wiatr gwałtownie się rozpędza, jego porywy dochodzą już do 150 kilometrów na godzinę. To oznacza najwyższy, 12 stopień w skali Beauforta i fale sztormowe wysokie na 10 metrów.
#Météo #Bretagne #TempêteMathis 💨🍃 La nuit tombe et la tempête Mathis approche des côtes bretonnes (km/h) :
— Stéven Tual (@StevenTual_off) March 30, 2023
💨 117 à la pointe du Raz
💨 108 à Rostrenen
💨 100 à Saint-Goazec
💨 98 à Brignogan
💨 98 à St-Ségal.
🛰️ Météo Blue pic.twitter.com/MwHSfC6bER
Najwięcej szkód żywioł dotychczas poczynił na południowych krańcach Anglii i północnych krańcach Bretanii i Normandii. Tysiące odbiorców zostało odłączonych od prądu, a połamane i powalone drzewa blokują drogi i chodniki. Są też uszkodzenia zabudowań.
W najbliższym czasie cyklon da się we znaki także w krajach Beneluksu oraz na południu i zachodzie Niemiec. Wszędzie tam spodziewać się trzeba porywistego wiatru, miejscami przekraczającego 100 kilometrów na godzinę, a także ulewnych deszczy i gwałtownych burz.
𝑪𝑶𝑼𝑷 𝑫𝑬 𝑽𝑬𝑵𝑻 𝑺𝑼𝑹 𝑳𝑨 𝑩𝑹𝑬𝑻𝑨𝑮𝑵𝑬
— Mathieu Rivrin - Photographies (@mathieurivrin) March 30, 2023
Les paysages bretons commencent déjà à être mis à rude épreuve face aux premières dépressions tout comme les hommes et les bateaux même dans les ports qui semblent être à l'abri comme ici à Plouescat.
𝑀𝑅𝑖𝑣𝑟𝑖𝑛#tempete pic.twitter.com/DRXHruDbv8
Na wyżej położonych obszarach Markus przyniesie śnieżyce. W Alpach nastąpi przyrost pokrywy śnieżnej nawet o ponad 30 centymetrów. W weekend (1-2.04) cyklon załamie pogodę również w Polsce. Sprowadzi z północy duże ochłodzenie, a wraz z nim opady śniegu.
Źródło: TwojaPogoda.pl