FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Spektakularna zorza polarna dwie noce z rzędu świeciła nad Polską. Zobacz zdjęcia z tego widowiska

Drugą noc z rzędu nad Polską można było obserwować spektakularną zorzę polarną. To skutek rozbłysków i wyrzutów protuberancji na Słońcu. Zobacz zdjęcia tego niezwykłego zjawiska.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W ostatnich dniach na powierzchni Słońca doszło do dwóch długotrwałych rozbłysków klasy M w obszarze aktywnym 3229, który znajdował się niemal w centrum słonecznej tarczy. Miała miejsce również erupcja protuberancji i uwolnienie koronalnego wyrzutu masy (CME).

Zorza polarna w nocy z 27 na 28 lutego 2023 roku w rejonie Ustki. Fot. Tadeusz Piotrowski / TwojaPogoda.pl

Chmura silnie naładowanych cząstek z zawrotną prędkością zaczęła pędzić w stronę Ziemi. Do pierwszego uderzenia wiatru słonecznego w ziemskie bieguny magnetyczne doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (26/27.02).

Burza geomagnetyczna szalejąca w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery miała kategorię G3, a to oznacza, że zorzę polarną z niej pochodzącą można było zaobserwować nawet na południe od Skandynawii i Morza Bałtyckiego, również na obszarze Polski, a nawet w Czechach.

Zorza polarna w nocy z 26 na 27 lutego 2023 roku nad Szczecinkiem. Fot. Tomasz Jaworski / TwojaPogoda.pl

Najlepsze warunki pogodowe na obserwację panowały w północnych regionach kraju, gdzie niebo rozpogodziło się. Na łamach mediów społecznościowych publikowane są fantastyczne zdjęcia zielono-czerwono-różowo-fioletowej wstęgi wijącej się nad północnym horyzontem.

Zorza tańczyła dwie noce z rzędu

Burza geomagnetyczna utrzymywała się nadzwyczaj długo, go przeszło dobę. Dzięki temu zorza polarna nad Polską była widoczna również przez większą część nocy z poniedziałku na wtorek (27/28.02). Dotarł wówczas wiatr słoneczny z następnego, jeszcze silniejszego uwolnienia CME na Słońcu.

Nasi czytelnicy informowali, że zorza widoczna była z północnej połowy kraju, ponieważ tylko tam niebo rozpogodziło się. Wystarczyło patrzeć nad północny horyzont, a najlepiej fotografować go z zastosowaniem dłuższego naświetlania, aby uwidocznić wstęgi i ich barwy. Na południu kraju spektakl popsuły niskie chmury warstwowe.

Źródło: TwojaPogoda.pl / SpaceWeather / NASA.

prognoza polsat news