Pustynie kojarzą się nam z potwornie gorącym i suchym powietrzem oraz bezkresnymi piaskami. Zdarzają się jednak wyjątki, gdy na najsuchsze obszary na naszej planecie padają obfite deszcze. Ta anomalia prowadzi do niezwykłego zjawiska.
Całe rodziny z miasta Rafha w Arabii Saudyjskiej zjeżdżają się na pustynię Nefud, aby ujrzeć i zachwycić się niezwykłym zjawiskiem, które zdarza się bardzo rzadko. Mijająca zima jest nadzwyczaj mokra, a przez to jałowe dotąd piaski pokryły się drobnymi, fioletowymi kwiatkami.
"It makes you feel like you're in paradise!"
— DW News (@dwnews) February 22, 2023
These men travelled to see Saudi Arabia's Nefud desert covered in purple flowers for as far as the eye can see. pic.twitter.com/zgaz3sMHqG
To tzw. dzika lawenda, która zmieniła rozległą pustynię w kwitnącą łąkę. Nic więc dziwnego, że Arabowie urządzają sobie pośród niej pikniki. Ta oaza nie utrzyma się długo, ponieważ kwiatki obumrą w ciągu 2-3 tygodni. Czasu jest więc niewiele.
Przyczyną tego fenomenu, który może się powtarzać coraz częściej, są zmiany klimatyczne. Topniejące lodowce uwalniają do atmosfery olbrzymie ilości wody, która spada nawet na tak odległych obszarach jak tropikalne pustynie.
Naukowcy są zdania, że w przyszłości, z powodu zmieniającego się klimatu, dzisiejsze pustynie mogą się trwale zazielenić, a te regiony, które są obecnie żyzne, mogą zmienić się w jałowe ugory.
Źródło: TwojaPogoda.pl / DW News.