FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Antycyklon Elżbieta przynosi w Polsce niemal rekordowe ciśnienie. Kiedy zacznie gwałtownie spadać?

Dzwonienie w uszach, ból głowy i senność to możliwe skutki ekstremalnie wysokiego ciśnienia, które panuje w Polsce. Sprawdź, ile wskazują barometry w Twojej miejscowości i kiedy nastąpi olbrzymi spadek ciśnienia.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Polska znajduje się pod panowaniem potężnego wyżu imieniem Elżbieta znad zachodniej Ukrainy, w którego centrum ciśnienie zbliża się do 1050 hPa, co zdarza się niezwykle rzadko. W środę (8.02) barometry wskazują jedne z najwyższych wskazań na tle wielu lat.

Ciśnienie wynosi od 1043 hPa na północnym wschodzie przez 1046 hPa w centrum do 1048 hPa na wschodzie kraju. Tak skrajnie wysokie ciśnienie może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie wywołując nasilenie się najróżniejszych dolegliwości.

Sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej po południu i wieczorem, gdy wyż zacznie słabnąć i odsuwać się, a co za tym idzie, ciśnienie zacznie się obniżać. Do czwartku (9.02) spadnie przeważnie o 10 hPa, ale na tym się nie skończy.

Dobra wiadomość jest taka, że spadek nie będzie gigantyczny, na przeważającym obszarze kraju nie powinien on przekroczyć do końca tygodnia 10-15 hPa. To oznacza, że ciśnienie utrzyma się na poziomie 1030-1035 hPa, a więc nadal będzie bardzo wysokie.

Wyjątek stanowić będą regiony północne i północno-wschodnie, gdzie zaznaczy się wpływ niżu znad Skandynawii. Tam spadek ciśnienia sięgnie 15-20 hPa i będzie głębszy. Meteopaci mogą odczuwać kolejne nasilenie się różnorodnych dolegliwości.

Na co należy uważać?

Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Fot. Pixabay.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, którzy zawsze niekorzystnie odczuwają skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniejsze niż zazwyczaj reagowanie na wszelkie bodźce. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Jednak nie tylko. Przede wszystkim wreszcie niebo zacznie się rozpogadzać. Możemy liczyć na dłuższe chwile z błękitnym niebem i słońcem, których tak bardzo nam potrzeba po najkrótszych dniach w tym roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news