FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak potężnego antycyklonu nad Polską nie było od dawna. Ciśnienie może pobić rekord wszech czasów

Władzę nad pogodą w Europie zaczynają przejmować antycyklony, które połączą się w jeden potężny. Ciśnienie w jego centrum może pobić rekord wszech czasów. Ile hektopaskali wskażą barometry i jak tak wysokie ciśnienie na nas wpłynie?

Potężny wyż nad Europą Środkową w środę i czwartek. Fot. Wxcharts.
Potężny wyż nad Europą Środkową w środę i czwartek. Fot. Wxcharts.

W ostatnich tygodniach zmagaliśmy się z wyjątkowo częstymi i gwałtownymi wahaniami ciśnienia. W okresie zimowym nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak w tym sezonie skala tego zjawiska jest znacznie większa niż zazwyczaj.

Bardzo niekorzystnie wpływa to na nasze samopoczucie, a zwłaszcza na osoby szczególnie wrażliwe na nagłe zmiany pogody. Meteopaci cały czas uskarżali się na różnorodne bóle, senność, rozkojarzenie i wolniejszą reakcję.

W sobotę (4.02) w ciągu zaledwie 12 godzin ciśnienie skoczyło o prawie 25 hPa. Obecnie nadal jesteśmy w trakcie wzrostu ciśnienia, ponieważ nad Europą rozrastają się antycyklony. W najbliższych dniach zaczną się one łączyć w jeden potężny układ wysokiego ciśnienia.

W jego centrum, które znajdzie się w rejonie pogranicza Polski, Ukrainy i Białorusi, ciśnienie przekroczy 1050 hPa. To oznacza, że mogą się posypać historyczne rekordy dla poszczególnych miejscowości, ponieważ na większym obszarze naszego kraju oscylują one w pobliżu tej wartości.

Potężny antycyklon może zamachnąć się także na absolutny rekord najwyższego ciśnienia na tle powojennej historii pomiarów dla całej Polski, który odnotowany został 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach, kiedy było 1054,4 hPa.

Na co należy uważać?

Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, którzy zawsze niekorzystnie odczuwają skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniejsze niż zazwyczaj reagowanie na wszelkie bodźce. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Jednak nie tylko. Przede wszystkim wreszcie niebo zacznie się rozpogadzać. Możemy liczyć na dłuższe chwile z błękitnym niebem i słońcem, których tak bardzo nam potrzeba po najkrótszych dniach w tym roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news