FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Putin chciał zamrozić Europę, ale pogoda wbiła mu nóż w plecy. Takiej zimy na Syberii nie było od wielu lat

Putin był przekonany, że odcięcie gazu i sroga zima rzucą Europę na kolana. Jednak nie przewidział, że pogoda spłata mu figla. Gdy u nas jest wiosennie ciepło, to na Syberii panują największe mrozy od wielu lat, a Rosjanie zamarzają w swoich domach.

Anomalie temperatury powietrza w Europie w dniu 9 stycznia 2023 roku. Kolory ciepłe oznaczają temperatury powyżej normy, a zimne poniżej normy wieloletniej. Fot. ClimateReanalyzer.org / Warner Bros.
Anomalie temperatury powietrza w Europie w dniu 9 stycznia 2023 roku. Kolory ciepłe oznaczają temperatury powyżej normy, a zimne poniżej normy wieloletniej. Fot. ClimateReanalyzer.org / Warner Bros.

Podczas wielu wojen to właśnie pogoda rozdawała karty, zmieniając ich losy, często diametralnie. Żołnierze tonęli w błocie lub zamarzali na polu bitew, a innym razem błyskawice wysadzały w powietrze składy amunicji.

Panuje przekonanie, że to właśnie surowa zima zatrzymała pochód Napoleona i Hitlera na Rosję. Jeśli Putin łudził się, że podobnie będzie też tym razem i zimą z zakręconym kurkiem z gazem rzuci Europę na kolana, to się srogo przeliczył.

Pogoda spłatała mu figla. Zamiast prawdziwej zimy w Europie panuje wczesna wiosna. Od końca ubiegłego roku temperatury sięgają nawet kilkunastu stopni powyżej zera, a w przyrodzie obserwuje się przebudzenie.

Anomalie temperatury powietrza na świecie w dniu 9 stycznia 2023 roku. Kolory ciepłe oznaczają temperatury powyżej normy, a zimne poniżej normy wieloletniej. Fot. ClimateReanalyzer.org

Największe mrozy w Rosji od ponad 20 lat

Tymczasem w Rosji szaleje zima jakiej nie było od wielu lat. Potężny wyż sprawił, że lodowate powietrze zaczęło opadać i dodatkowo wychładzać się od powierzchni gruntu. Temperatury biją rekordy.

W całej europejskiej części Rosji, również w Moskwie, temperatura spadła poniżej minus 25 stopni. Najzimniej jest na północnym zachodzie, gdzie w rejonie Murmańska odnotowano nawet 45 stopni mrozu.

Temperatury powietrza w Europie w dniu 7 stycznia 2023 roku. Widoczna jest potężna fala mrozów w Rosji i nadzwyczaj łagodne temperatury w większości krajów kontynentu. Fot. Meteociel.fr

Rekordy zaczęły sypać się na Syberii. W miejscowości Żylinda temperatura spadła do minus 62,1 stopnia. Pobity został dotychczasowy rekord dla stycznia z 1969 roku, kiedy odnotowano minus 60,0 stopni. Trzeba dodać, że pomiary prowadzi się tam od 1942 roku. Z kolei we wsi Oleniok zmierzono 60 stopni mrozu, najmniej od 1969 roku, a w styczniu nawet od 1959 roku.

Pękają rury, nie ma prądu i ogrzewania

Rosja jest obecnie nie tylko najmroźniejszym miejscem na świecie, ale też notuje największe odchylenia średniej temperatury od normy, o czym świadczą dominujące granatowe i fioletowe kolory. Anomalie temperatury sięgają nawet 20 stopni, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Przekłada się to na poważne problemy z infrastrukturą, która nie jest utrzymywana za sprawą narastających sankcji. Niezależne media donoszą o pękających rurach ciepłowniczych i awariach prądu. Niektóre nieogrzewane budynki zmieniły się w lodowe rzeźby.

Temperatura w mieszkaniach spada poniżej 10 stopni. Mieszkańcy protestują, ale władze nie reagują, tłumacząc się priorytetem specjalnej operacji wojskowej (tak Rosja propagandowo nazywa wojnę w Ukrainie). Wśród poszkodowanych są matki z dziećmi, których ojcowie pojechali na wojnę. Urzędnicy nie chcą się z nimi spotkać i straszą konsekwencjami za bunt.

Jednym z pogrążonych w chaosie miast jest Jakuck. Mer powiedział mediom, że w wielu domach popękały krany i rury kanalizacyjne. Fekalia zalewają mieszkania i zamarzają. Mieszkańcy walczą o przetrwanie, bo przed nimi jeszcze 2 miesiące ostrej zimy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news