Cyklon Axel, który znad Morza Bałtyckiego wędruje nad zachodnią Rosję, przynosi nam huraganowy wiatr. W szczytowych partiach Karkonoszy jego porywy osiągają nawet 162 kilometry na godzinę.
Śledź deszcze i wichury na żywo >>>
Jeszcze mocniej wieje na wysokości 9 kilometrów nad powierzchnią ziemi, gdzie między troposferą i stratosferą, na pograniczu mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze, prąd strumieniowy rozpędził się do zawrotnych przeszło 200 kilometrów na godzinę.
Na szczęście przy gruncie wieje znacznie słabiej, jednak chwilami podmuchy zachodniego wiatru dochodzą do 60-80 km/h i powodują szkody, głównie w województwach południowych, zachodnich i centralnych.
To głównie połamane i powalone drzewa, które zatarasowały drogi i chodniki, ale też uszkodziły linie energetyczne, odcinając od prądu tysiące odbiorców, w największej skali na Śląsku. Wiatr osłabnie dopiero wieczorem.
Ulewne deszcze i burze
Z zachodu na wschód kraju wędruje front niosący przelotne, ale chwilami obfite deszcze, które na północnym wschodzie mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem, krupę śnieżną i śnieg. Opadom towarzyszą rzadko spotykane w styczniu burze.
Ponad 50 piorunów chmurowych i doziemnych odnotowano na Podbeskidziu, Podhalu i w Tatrach. Jedna z najsilniejszych burz przetoczyła się około godziny 10:00 nad Nowym Targiem. Spadł tam drobny grad, który zabielił krajobrazy.
Grzmoty były bardzo donośne, ponieważ w chłodnym powietrzu fale akustyczne towarzyszące wyładowaniom atmosferycznym rozchodzą się na większe odległości i są przez to wzmocnione.
Ochłodzenie i spadek ciśnienia
Na termometrach odnotujemy maksymalnie od 7 stopni na północy do 10 stopni na południu, ale odczuwalnie będzie dużo chłodniej z powodu silnego wiatru. Wieczorem temperatura wyraźnie się obniży.
Ciśnienie w ciągu minionej doby spadło na południu o 20 hPa, w centrum o 25 hPa, a na północnym wschodzie aż o 30 hPa. Wynosi teraz od 997 hPa na północnym wschodzie do 1012 hPa na południowym zachodzie i zaczęło rosnąć. Meteopaci mogą odczuwać różnorodne bóle, znużenie, senność, rozkojarzenie i zaniepokojenie.
Źródło: TwojaPogoda.pl