FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W tych regionach kraju to drugi najbardziej słoneczny rok na tle całej historii pomiarów. Dlaczego?

2022 rok zapisze się nie tylko jako jeden z najcieplejszych, ale również najsłoneczniejszych w dziejach polskiej meteorologii. W których regionach kraju było bardzo blisko rekordowego usłonecznienia?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wszyscy uwielbiamy słoneczną pogodę, ponieważ wciąż brakuje nam życiodajnego światła, zwłaszcza zimą, w wyjątkowo krótkie dni. Naturalna witamina D była w tym roku dostarczana nam nadzwyczaj często, ponieważ ostatnich 12 miesięcy zapisało się wyjątkowo słonecznie.

Jak wynika z danych IMGW-PIB w zachodnich województwach rok 2022 zapisze się jako drugi najbardziej słoneczny w dziejach pomiarów, zaraz za rokiem 2018. We Wrocławiu usłonecznienie wyniosło ponad 2231 godzin, a więc przekraczało średnią wieloletnią aż o 20 procent.

Z kolei w Szczecinie roczne usłonecznienie przekroczyło 2121 godzin i było o 22 procent większe od normy z lat 1991-2020. Złożył się na to wyjątkowo słoneczny marzec, maj i październik.

W marcu we Wrocławiu spadł rekord usłonecznienia na tle historii pomiarów. Wyniosło ono aż 248 godzin, podczas gdy norma dla tego miesiąca wynosi 129 godzin, co oznacza, że została ona niemal podwojona.

Najbardziej słonecznym rokiem w historii polskiej meteorologii pozostaje 2018. Okazał się on wyjątkowy także dlatego, że stał się drugim najcieplejszym rokiem od kiedy prowadzi się pomiary meteorologiczne, czyli od 1781 roku.

2022 rok nadzwyczaj słoneczny był za sprawą dominacji wyżów atmosferycznych nad Europą. Przynosiły one nie tylko znacznie wyższe niż zwykle temperatury, ale też dramatyczną suszę.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news