Zapadliska to zjawisko, które spędza sen z powiek nie tylko mieszkańcom małopolskiej Trzebini, gdzie właśnie znów zapadła się ziemia. Tym razem w ogrodzie przy jednym z domów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Poprzednio doszło do tego 20 września na terenie cmentarza, gdzie utworzyła się dziura głęboka na 10 metrów i szeroka na 20 metrów. Lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Jeszcze wcześniej ziemia zapadła się w listopadzie 2021 roku na ogródkach działkowych.
Nie można jednak wykluczyć, że następnym razem może się to skończyć tragedią. Zapadliska powstają nie tylko na obszarach płytkiego kopalnictwa, lecz również w wyniku wypłukiwania przez zakwaszoną deszczówkę skał wapiennych pod powierzchnią ziemi.
Zarówno zapadliskami, jak i osuwiskami ziemi zagrożone są obszary południowej Polski, a zwłaszcza południowe części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Do największych osuwisk doszło w 2010 roku, który zapisał się najbardziej deszczowo w historii pomiarów.
Każdy z nas może sprawdzić, czy mieszka na obszarze zagrożonym osuwiskiem ziemi. Wystarczy tylko wejść na serwis internetowy Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB), gdzie znaleźć można szczegółową mapę Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej, wybierając województwo, powiat i gminę... Zobacz mapę
Źródło: TwojaPogoda.pl