FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Bryły śniegu spadają przechodniom na głowę. Wśród rannych niemowlę. Komu grozi za to więzienie?

Silna odwilż sprawiła, że śnieg i lód z dachów zaczynają spadać przechodniom na głowę. W takich wypadkach poważnie rannych zostało kilka osób, w tym niemowlę. Komu grozi surowa grzywna lub więzienie za nieodśnieżenie?

Płat śniegu spada z dachu na przechodnia. Fot. YouTube / FailTube.
Płat śniegu spada z dachu na przechodnia. Fot. YouTube / FailTube.

Ostatnie łagodne zimy sprawiły, że nie wszyscy odpowiedzialni garną się do usuwania śniegu i lodu z dachów budynków oraz chodników, czym narażają na zagrożenie zdrowia lub życia przechodniów. Tymczasem grozi im za to surowa grzywna, a nawet więzienie.

Do prokuratury zgłaszanych jest coraz więcej przypadków połamania się na śliskim chodniku oraz uszkodzeń ciała na skutek spadania z dachów zmrożonych brył śniegu i sopli lodowych. Niektóre z nich mogą ważyć dziesiątki, a nawet setki kilogramów.

Do najbardziej tragicznego wypadku doszło w Częstochowie, gdzie spadający z dachu budynku lód uderzył w ojca wychodzącego z 13-miesięcznym dzieckiem w wózku. Stan niemowlęcia jest poważny, ponieważ doznało pęknięcia czaszki.

Z kolei w Bielsku-Białej lód z dachu spadł na dwie nastolatki. Jedna z nich miała rozciętą głowę i została zabrana do szpitala. Lód usunęli z dachu przybyli na miejsce strażacy. Tymczasem ten obowiązek ciąży na właścicielach i zarządcach budynków.

Kto odpowiada za odśnieżanie dachu?

Reguluje to art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Wynika z niego, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury.

Należą do nich: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Jeśli tego nie dopilnuje, może mu grozić grzywna wystawiona przez straż miejska lub inspektora nadzoru budowlanego w wysokości 500 złotych, a przez Policję do 1000 złotych. W przypadku odmówienia przyjęcia mandatu sprawa może trafić do sądu, a wówczas wysokość kary może sięgnąć 5 tysięcy złotych.

W przypadku, kiedy inspektor budowlany stwierdzi, że budynek jest w złym stanie technicznym z powodu zaniedbań, to sąd może nie tylko ustanowić znacznie wyższą grzywnę, ale też zasądzić nawet rok ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Kto może odśnieżać dach?

Przepisy stanowią, że odśnieżać dach może tylko osoba do tego uprawniona, posiadająca aktualne szkolenie BHP w tym zakresie i ważne badania lekarskie, dopuszczające do pracy na wysokości. Pracownik musi mieć zapewnioną odpowiednią odzież i wyposażenie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news