W ubiegłym miesiącu nad Wyspami Bahama przetoczył się tropikalny cyklon Nicole, który tuż przed uderzeniem we wschodnie wybrzeże Florydy osiągał status huraganu. W tym czasie przynosił ulewne deszcze, porywiste wiatry i wysokie fale sztormowe nad wyspami Abaco.
Po kilku dniach naukowcy zaobserwowali w wodach Atlantyku niezwykły błękitny wir. Na pierwszy rzut oka przypominał on fitoplankton spotykany m.in. w Morzu Bałtyckim. Jednak szybko okazało się, że charakterystyczny kolor zdradza zupełnie inną genezę powstania tego fenomenu.
Naukowcy z NASA twierdzą, że to bogate w węglan cząstki mułu wymieszane przez sztorm podczas przechodzącego huraganu Nicole. Trafiły one do oceanu, gdzie zostały pochwycone przez prądy powierzchniowe.
Tak potężnego huraganu na Florydzie nie było w listopadzie od 37 lat. W pierwszych dniach swojego istnienia żywioł spustoszył Dominikanę i Portoryko, gdzie wywołał powodzie i osunięcia ziemi. W sumie huragan pozbawił życia 11 osób i poczynił straty materialne w wysokości ponad 520 milionów dolarów.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NHC / NASA.