Ukraina pogrążyła się w egipskich ciemnościach, śniegu i mrozie. Po ostatnim rosyjskim ostrzale, największym od początku wojny, po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączono wszystkie bloki elektrowni atomowych w całym kraju.
Energia elektryczna przestała płynąć do niemal wszystkich odbiorców. Prąd był tylko tam, gdzie działały generatory. Odzwierciedlenie działań wojennych widoczne było na zdjęciach satelitarnych.
A dark spot on the map of shining Europe - this is what Ukraine looks like from space on a NASA photo due to blackouts due to Russian missile attacks. #StopRussiaNOW
— UkraineWorld (@ukraine_world) November 24, 2022
📹 DW pic.twitter.com/KDzyYgyo5n
Ukraina stała się ciemną plamą na tle Europy, jednym z najciemniejszych krajów na świecie. Ciemniej jest chyba tylko w Korei Północnej, choć to dużo mniejsze państwo od Ukrainy. Obecnie trwają prace nad przywracaniem energii. W samym tylko Kijowie prąd nadal nie płynie do 60 procent odbiorców.
Tymczasem takie ostrzały i masowe awarie prądu mogą się powtarzać zimą. Z badania Gradus Research wynika, że zaledwie 14 procent Ukraińców jest gotowych zmienić miejsce zamieszkania w przypadku blackoutu, z kolei 65 procent mimo to zamierza pozostać w swoich domach.
🔵🟡 The night lights💡 of #Kyiv, #Ukraine🇺🇦 1 February 2022 until now. @NOAASatellites Suomi NPP🛰️ #VIIRS DayNightBand #scicomm #OpenData #RemoteSensing #UkraineRussiaWar #Київ #Україна @sentinel_hub @CopernicusEU pic.twitter.com/zKu0mDXn9O
— Pierre Markuse (@Pierre_Markuse) November 27, 2022
Dotychczas masowe blackouty (awarie prądu) były skutkiem klęsk żywiołowych, jak np. tropikalnych huraganów, które potrafiły przerwać dostawy energii dla prawie całych krajów. Tym razem jednak jest to dzieło człowieka, napastniczej wojny.
Całe szczęście pogoda w Ukrainie poprawiła się. Mróz zelżał. W perspektywie następnego tygodnia temperatura będzie się wahać między niewielkim minusem w nocy i równie małym plusem za dnia. Wciąż będzie prószyć śnieg. Większe uderzenie zimy oczekiwane jest za tydzień.
Źródło: TwojaPogoda.pl