FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

We wtorek zaćmienie Słońca nad Polską. Gdzie, kiedy i jak obserwować i jaka będzie pogoda?

We wtorek nad Polską dojdzie do bardzo rzadkiego fenomenu. Księżyc podczas nowiu przysłoni najbliższą nam gwiazdę wywołując częściowe zaćmienie Słońca. Sprawdź, gdzie, kiedy i jak obserwować to zjawisko oraz jaka będzie pogoda.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Księżyc zbliża się do nowiu, ale tym razem nie będzie to nów zwyczajny, ponieważ tarcza Srebrnego Globu w samym środku dnia przysłoni Słońce. We wtorek (25.10) dojdzie do największego zaćmienia Słońca od 7 lat.

Rozpocznie się ono około godziny 11:15, gdy Księżyc zacznie „nadgryzać” północny skraj słonecznej tarczy. Z każdą minutą coraz większy fragment Słońca będzie zasłaniany przez naszego naturalnego satelitę.

Kiedy najlepiej obserwować zaćmienie Słońca?

Maksymalna faza zaćmienia, a więc ten najbardziej oczekiwany moment, gdy największa część słonecznej tarczy zniknie za Księżycem, nastąpi ok. godziny 12:20.

Tak będzie wyglądać maksymalna faza zaćmienia Słońca 25 października. Fot. TwojaPogoda.pl / SDO.

Najbardziej spektakularnie zaćmienie wyglądać będzie na północnym wschodzie. Tam zniknie aż 46 procent słonecznej tarczy. Najmniejsze zaćmienie zobaczą mieszkańcy południowego zachodu, gdzie zniknie 32 procent tarczy Słońca.

Zjawisko zakończy się, gdy Księżyc odsłoni zachodni skraj słonecznej tarczy, a więc ok. godziny 13:30. Potrwa w sumie 2 godziny 15 minut.

Jaka pogoda podczas zaćmienia Słońca?

Jednak to, czy cokolwiek zobaczymy, zależy oczywiście od pogody. Niestety, prognozy nie są optymistyczne, co nie powinno wcale dziwić, ponieważ aura zniszczyła nam większość ostatnich widowisk na niebie.

Prognoza pogody na wtorek.

We wtorek (25.10) nad Polską będzie przechodzić chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim spodziewamy się przeważającego zachmurzenia oraz przelotnych opadów deszczu, a nawet burz. Nawet tam, gdzie nie będzie padać, niebo przysłaniać będą chmury. Pozostaje liczyć na łut szczęścia i w okolicach godziny 12:20, podczas maksymalnej fazy zaćmienia, spoglądać na niebo w nadziei, że się przejaśni.

W przeciwnym razie pozostanie nam transmisja na żywo, na którą gorąco zapraszamy na łamy naszego serwisu od godziny 11:15. Na kolejne zaćmienie będziemy musieli poczekać aż do 29 marca 2025 roku. Jednak znacznie bardziej spektakularnie będzie 12 sierpnia 2026 roku, kiedy Księżyc zasłoni nawet ponad 80 procent słonecznej tarczy. Powodzenia w obserwacjach!

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?

Ze względu na to, że zjawisko będzie miało miejsce w dniu szkolnym warto, aby nauczyciele wybrali się z uczniami na boisko szkolne i za pomocą odpowiednich zabezpieczeń, pokazali te fantastyczne zjawisko uczniom. Możemy też obserwować je na własną rękę.

Najważniejsze jest to, jak obserwować zjawisko, aby nie oślepnąć. Bez wątpienia obserwacje Słońca należą pod tym względem do najbardziej niebezpiecznych. Przede wszystkim w żadnym razie nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio lub przez lornetkę, teleskop czy aparat.

Nie korzystajmy też z zadymionego szkiełka, kliszy fotograficznej, taśmy z dyskietki, zdjęć rentgenowskich czy kilku par okularów przeciwsłonecznych, ponieważ możemy nieodwracalnie uszkodzić sobie wzrok. Bezpiecznie możemy obserwować tylko na ekranikach czy to aparatu fotograficznego, czy też podłączonego do teleskopu.

Folia Baader do obserwacji Słońca. Fot. www.tavcso.hu

Najlepiej jednak wyposażyć się w folię mylarową Baader ND5, którą możemy kupić w sklepie z akcesoriami fotograficznymi, często też znajduje się ona w kocach termicznych w apteczkach. Folia kosztuje zaledwie kilka złotych, a możemy ją wykorzystać na różne sposoby.

Możemy bezpośrednio przez nią obserwować Słońce, nałożyć ją na zwykłe okulary lub okulary przeciwsłoneczne, możemy też nałożyć ją na obiektyw aparatu, jeśli planujemy uwiecznić zaćmienie. Do osiągnięcia zamierzonego efektu można folię składać, tworząc z niej kilka ochronnych warstw. Jeśli nie mamy folii, możemy wykorzystać szkło spawalnicze, ale jedynie o wysokim stopniu przyciemnienia, od 12 do 14.

Folia Baader do obserwacji Słońca. Fot. www.company7.com

Przez teleskop obserwujmy jedynie za pomocą projekcji, a więc rzutowania obrazu na białą kartkę papieru lub ścianę. Bezpośrednia obserwacja możliwa jest tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że folia mylarowa dokładnie przysłania obiektyw. W przeciwnym razie grozi nam utrata wzroku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news