O tym czy dana pora roku jest deszczowa czy też nie, decydują dwa czynniki. Pierwszym jest liczba dni z opadami, a drugim suma opadów. Dane klimatologiczne za lata 1971-2000, według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), mówią same za siebie.
W Warszawie jesienią liczba dni z opadami deszczu jest identyczna jak latem. Jednak lato pod względem sumy opadów jest od jesieni znacznie bardziej wilgotne, ponieważ spada podczas niego o 40 procent więcej deszczu.
Pod względem sumy opadów najbardziej deszczowym miesiącem w roku jest lipiec, ponieważ jest też najcieplejszym miesiącem. Zgodnie z zasadami fizyki, im wyższa jest temperatura, tym powietrze może pomieścić więcej pary wodnej.
Na chłopski rozum, z powodu wysokiej temperatury, dochodzi do najintensywniejszego parowania, przez co rozbudowują się chmury burzowe, z których leje deszcz. Podczas jednej tylko burzy, trwającej kilkadziesiąt minut, potrafi spaść tyle deszczu, ile przez cały najbardziej suchy miesiąc, którym jest luty.
Od jesieni i lata, biorąc pod uwagę liczbę dni mokrych, bardziej wilgotna jest zima, a suchsza wiosna. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę sumę opadów, to jesień jest drugą po lecie najbardziej mokrą porą roku. Suchsza od jesieni jest wiosna, a najsuchsza zima.
W lutym na większość miast i wsi w naszym kraju spada tylko od 20 do 25 mm deszczu lub śniegu. Nawet na nieco wyżej położonych terenach nie spada więcej niż 50 mm. W ten sposób luty jest więc trzykrotnie mniej mokrym miesiącem niż lipiec.
Dlaczego więc wydaje się nam mokry? Przyczyną nie tylko suma opadów, lecz również ich rozłożenie w czasie. W lipcu pada przelotnie, ale obficie. Najwięcej deszczu spada podczas burz, zwłaszcza gwałtownych. W lutym z kolei pada często, ale opady są dużo słabsze.
Stąd też w ciepłym półroczu na Polskę spada przeważnie 75 procent więcej wody niż w półroczu chłodnym. Twierdzenie, że najbardziej mokrą porą roku jest jesień i zima, a najbardziej suchą lato jest oczywiście fałszywe.
Najbardziej mokre pory roku (dni z opadami)
1. Zima (najbardziej)
2. Lato
2. Jesień
3. Wiosna (najmniej)
Najbardziej mokre pory roku (suma opadów)
1. Lato (najbardziej)
2. Jesień
3. Wiosna
4. Zima (najmniej)
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.