Jak wynika z wstępnego podsumowania IMGW, sierpień zapisał się wśród zaledwie kilku najgorętszych od 1781 roku. Średnia temperatura miesięczna wyniosła w skali ogólnokrajowej ok. 18,5 stopnia, a więc była o ok. 2 stopnie wyższa od normy z lat 1991-2020.
Średnia temperatura miesięczna wyniosła od 16,9 stopnia w Zakopanem do 22,1 stopnia w Poznaniu. Z kolei anomalia oscylowała od 0,8 stopnia w Bielsku-Białej do 3,3 stopnia w Kętrzynie. Na Warmii i Mazurach tak gorącego sierpnia jeszcze nigdy nie było.
Najniższą temperaturę minimalną (nocną) odnotowano w Jeleniej Górze i Pile, gdzie było zaledwie 6,2 stopnia. Najwyższą zaś temperaturę minimalną zmierzono w Zielonej Górze, gdzie było 12,7 stopnia.
Najwyższą temperaturę maksymalną (dzienną) odnotowano w Słubicach, gdzie było 36,5 stopnia. Spośród stacji meteorologicznych najniższą temperaturę maksymalną zmierzono w Zakopanem, do 29,4 stopnia.
Mocno zróżnicowane były nie tylko temperatury, ale też sumy opadów. To właśnie na nie najczęściej patrzyli rolnicy i ogrodnicy z powodu panującej suszy. Najmniej deszczu spadło w Białymstoku, zaledwie 6,7 mm. To druga najniższa suma opadów w historii. Najwięcej napadało w Opolu, aż 275 mm, z czego ponad 200 mm w ciągu zaledwie 3 dni. To najwyższa miesięczna suma opadów w tym mieście w całej serii pomiarowej.
Jeśli porównamy sumy opadów do normy z lat 1991-2020, to okazuje się, że w Białymstoku spadło jej zaledwie 10 procent, natomiast w Opolu, gdzie było ekstremalnie mokro, anomalia wyniosła aż 504 procent.
Sierpień był słoneczniejszy niż wynika to z normy, szczególnie w północnych, wschodnich i centralnych regionach kraju. Największe usłonecznienie odnotowano w Białymstoku, gdzie wyniosło ono 299 godzin. Najmniejsze zaś w Zakopanem, 184 godziny.
Anomalia usłonecznienia największa była w Elblągu, gdzie sięgnęła 121 procent. Dla porównania w Poznaniu usłonecznienie było mniejsze niż powinno, nie przekroczyło 88 procent.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.