FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niesamowita chmura nad słynną Skałą Gibraltarską. Przypominała ślubny welon. Skąd się wzięła?

Przyroda nie przestaje nas zadziwiać. Tym razem zachwyciła nas niesamowita chmura, wijąca się niczym ślubny welon, nad słynną Skałą Gibraltarską. W jaki sposób powstaje to atmosferyczne cudo?

Chmura soczewkowata nad Skałą Gibraltarską. Fot. Met Office Gibraltar.
Chmura soczewkowata nad Skałą Gibraltarską. Fot. Met Office Gibraltar.

Skała Gibraltarska znajduje się na południowym krańcu Hiszpanii, na obszarze eksklawy będącej pod zarządem Wielkiej Brytanii. Roztacza się z niej fantastyczny widok na cieśninę Morza Śródziemnego, oddzielającą Europę od Afryki.

Za sprawą wiatru zwanego Lewante (wiejącego ze wschodu), ciepłe i wilgotne powietrze zaczęło się unosić po nawietrznej stronie skały, a wraz z wysokością ochładzać się i skraplać, tworząc nad szczytem charakterystyczną czapeczkę.

To chmura soczewkowata, czyli obłok lentikularny. Po zawietrznej stronie skały skroplona para wodna zaczęła się ciągnąć niczym ślubny welon. Na przyspieszonym nagraniu ten fenomen po prostu zapiera dech.

Chmura Stratocumulus lenticularis często przypomina latające spodki. W Polsce widywana jest najczęściej na obszarach górzystych i okołogórskich przy silnym pionowych prądach wznoszących podczas południowego wiatru typu fenowego (halnego).

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news