FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak potężnej La Niña nie było od wielu lat. Czekają nas anomalie pogodowe. Jakie?

Tak silnego zjawiska La Niña nie było o tej porze roku od wielu lat. Naukowcy wydali ostrzeżenie i zapowiadają niszczycielskie anomalie pogodowe. Czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Tak potężnej La Niña nie było od wielu lat. Czekają nas anomalie pogodowe. Jakie?

La Niña rozpoczęła się w połowie 2020 roku i trwa aż po dziś dzień. Tak długiego utrzymywania się tego zjawiska nie obserwowano od 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że będzie panować przynajmniej do końca tego roku.

Jednocześnie w dalszym ciągu się nasila, mimo, że zazwyczaj ma to miejsce w okresie zimowym, a nie letnim. Jakby tego było mało, to w ostatnich tygodniach osiągnęła największą intensywność w sierpniu od 12 lat.

Jak wynika z pomiarów satelitarnych, za sprawą zimnego Prądu Peruwiańskiego średnia temperatura powierzchni wody w równikowej strefie Pacyfiku, od wybrzeża Ekwadoru przez Wyspy Galapagos na zachód, była o 1,2 stopnia niższa od normy wieloletniej.

Anomalia temperatury wody w Pacyfiku w dniu 21 sierpnia 2022 roku. Wyszczególniona została strefa Nino 3.4, gdzie woda jest najchłodniejsza w sierpniu od 2010 roku. Fot. NOAA.

Naukowcy dotychczas utrzymywali ostrzeżenie przed La Niña, ale w obliczu jej nasilenia się postanowili ogłosić zagrożenie przed tym zjawiskiem. Dotyczy ono milionów mieszkańców wielu regionów naszej planety, które muszą się szykować na niszczycielskie i zabójcze anomalie pogodowe.

Do tych najpoważniejszych należą ulewne deszcze, powodzie i osunięcia ziemi w krajach południowej i południowo-wschodniej Azji. Z kolei wyspy Pacyfiku będą nawiedzane przez niedostatek opadów i susze.

Najczęstsze anomalie pogodowe związane ze zjawiskiem La Niña w porze zimowej (u góry) i w porze letniej (na dole). Fot. NOAA.

W Europie najbardziej charakterystycznym skutkiem La Niña są częste i obfite deszcze między sierpniem a listopadem nawiedzające Wyspy Brytyjskie, Francję, Hiszpanię i Portugalię. To oznacza, że będą tam docierać atlantyckie cyklony i powodować powodzie.

Mimo, że w Polsce anomalii pogodowych się nie doszukano, to jednak wcale nie oznacza, że ich nie będzie. Nietypowe chłody, wyjątkowo przedłużające się okresy suche lub wilgotne oraz wichury u kresu lata i jesienią mogą być skutkiem nietypowo silnej La Niña.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.

prognoza polsat news