FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Lodowaty podmuch znad Antarktyki. W Australii tak zimno jeszcze nie było. Co się dzieje?

Gdy my pieczemy się na wolnym ogniu podczas kolejnej fali upałów, to na antypodach Australijczycy trzęsą się z zimna. Nawiedziła ich fala mrozów, jakiej jeszcze nie widzieli. padły historyczne rekordy zimna.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Jeśli komuś jest za gorąco, powinien wybrać się do... Australii. Tak, to nie pomyłka, ponieważ w Krainie Kangurów dmuchnęło lodowatym powietrzem znad Antarktyki. Temperatura spadła do poziomu, jakiego nie pamiętają najstarsi mieszkańcy.

Posypały się rekordy mrozu wszech czasów. W miejscowości Hillston w stanie Nowa Południowa Walia temperatura spadła nad ranem do minus 6 stopni. To pierwszy absolutny rekord zimna odnotowany na świecie od początku tego roku. Dla porównania rekordów ciepła zmierzono w tym czasie już ponad 150.

Mroźno było w całej południowo-wschodniej i centralnej części kontynentu. W rejonie Canberry, stolicy Australii, zmierzono minus 6 stopni. Jeszcze zimniej było w miejscowościach Cooma i Beg, nawet 8 stopni poniżej zera.

W sercu Australii, w okolicach osady Alice Springs, panował najzimniejszy poranek od 2016 roku. Obserwator meteorologiczny odnotował tam minus 4 stopnie. W kurorcie w Górach Kościuszki śnieg spadł najwcześniej od 54 lat i to od razu w rekordowej ilości 125 centymetrów.

Nie tylko w Australii zima pokazuje pazurki. O wiele zimniej i śnieżniej jest również w Nowej Zelandii, na południu Afryki oraz w Ameryce Południowej. Temperatury spadające poniżej 6-8 stopni dotknęły Chile, Argentynę, Urugwaj, a także część Boliwii i południowej Brazylii.
Po czerwcu, który był najzimniejszy od 20 lat w Argentynie, w Patagonii temperatura spadła do minus 17 stopni w górach i minus 3 stopni na wybrzeżach. W Nowej Zelandii odnotowano do minus 6 stopni nad poziomem morza w mieście Christchurch.

Przyczyną tych niecodziennych chłodów jest nietypowa cyrkulacja atmosferyczna. Częściej niż zwykle występują zimne wiatry z południa, znad Oceanu Południowego. Niewykluczone, że jest to zasługą zjawiska La Niña, jednego z najdłużej panujących w historii obserwacji.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ABC Australia.

prognoza polsat news