Do końca tygodnia najwięcej deszczu spadnie w dwóch regionach kraju, które niefortunnie obejmują najpopularniejsze miejsca wypoczynku Polaków. Zagrażać będą im ulewne deszcze, burze i porywisty wiatr.
Pierwsza strefa ciągnie się od Pomorza przez Warmię i Mazury po Podlasie, a druga od Śląska po Małopolskę. Spaść może tam łącznie od 10 do 20 mm deszczu, a na środkowym i wschodnim wybrzeżu nawet do 40 mm.
Podczas burz możliwe są też gradobicia i porywisty wiatr, natomiast temperatura przy dłuższych opadach nie przekroczy 15 stopni. Będzie więc mokro, wietrznie i przeszywająco chłodno.
Pogoda w górach
W czwartek (14.07) niebezpiecznie będzie przede wszystkim w Sudetach i Karpatach, gdzie spodziewamy się popołudniowych i wieczornych burz. Mogą im towarzyszyć przelotne, ale miejscami obfite deszcze, z drobnym gradem i porywistym wiatrem.
Turystom zalecamy rezygnację z wycieczek po szlakach do piątku (15.07), kiedy aura poprawi się. W sobotę (16.07) znów może przelotnie popadać, ale w niedzielę (17.07) będzie już spokojnie.
Pogoda nad morzem
Nad Bałtykiem aura będzie zdecydowanie mniej sprzyjająca wypoczynkowi. W czwartek (14.07) przelotne opady mogą się pojawić w drugiej połowie dnia. Z powodu sztormu do 8 stopni w skali Beauforta fale będą wysokie, dlatego na plażach zawisną czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli.
W piątek (15.07) też popada, jednak znacznie intensywniejsze deszcze i burze wystąpią w sobotę (16.07) w pierwszej połowie dnia. W niedzielę (17.07) pogoda zacznie się poprawiać, jednak miejscami jeszcze może słabo i przelotnie pokropić.
Pogoda na Mazurach
Na Mazurach padać nie powinno tylko w czwartek (14.07). Kolejne dni przyniosą dużo deszczu i burze, zwłaszcza sobota (16.07). Temperatura nie przekroczy 20 stopni, a w trakcie największych opadów będzie oscylować na bardzo niskim poziomie zaledwie 15 stopni.
Jeśli dodamy do tego porywisty wiatr utrudniający lub uniemożliwiający żeglowanie, to najbliższe dni na Wielkich Jeziorach Mazurskich zapowiadają się kiepsko. Poprawa pogody nadejdzie dopiero na początku przyszłego tygodnia.
Źródło: TwojaPogoda.pl