Nad Polskę napływa nie tylko gorące, ale też wilgotne powietrze, które objawia się w postaci wypiętrzających się chmur burzowych. Niestabilność masy powietrza jest na tyle duża, że komórki burzowe organizują się w większe formacje.
We wtorek (28.06) późnym popołudniem powstał tzw. mezoskalowy układ konwekcyjny, nazywany z angielskiego w skrócie „MCS”. To największa struktura burzowa jaka jest możliwa w naszym klimacie. Obecnie ma ona zasięg przeszło 1/3 powierzchni Polski.
Przynosi ciągłe opady deszczu, miejscami intensywne, połączone z wyładowaniami atmosferycznymi, gradem i porywistym wiatrem. Daje się ona we znaki od Małopolski i Podkarpacia przez Ziemię Świętokrzyską po Ziemię Łódzką i Mazowsze.
W wielu miejscach w krótkim czasie spadło ponad 30 mm deszczu, co skończyło się podtopieniami dróg, zabudowań, posesji i parkingów podziemnych. Ruch jest utrudniony. Grad uszkadza samochody i uprawy, pioruny wywołują pożary budynków, a porywisty wiatr łamie drzewa i uszkadza zadaszenia.
W Opocznie pojawiły się niestety zalania. Takich miejsc niestety przybywa. Fot. Użytkownik Systemu Raportów, Mortyr #deszcz #burza #zalania #pogoda #obserwatorzyburz pic.twitter.com/iiOSqxfjIG
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 28, 2022
Temperatura w trakcie opadów gwałtownie się obniża. We wschodniej połowie kraju, gdzie odnotowano maksymalnie 32-33 stopnie, w kilkanaście minut ochłodziło się nawet o 10 stopni do zaledwie 22-23 stopni.
Intensywne opady deszczu w Warszawie. Nagranie Pochodzi z naszego SR od użytkownika Pan lego 429 #burza #deszcz #ulewa #pogoda pic.twitter.com/G6oRxfYJNJ
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 28, 2022
Nad zachodnie regiony, po ostatnich deszczach i burzach, napłynęła chłodniejsza masa, która sprawiła, że temperatura nie zdołała już przekroczyć 25 stopni. Największe ochłodzenie odnotowano miejscami na Pomorzu, gdzie było nie więcej niż 19 stopni.
W woj. łódzkim notowane są opady gradu. For. Użytkownik naszego Systemu Raportów Nikodem, Mroczków Gościnny #grad #burza #pogoda #obserwatorzyburz pic.twitter.com/O7eE8iGe9I
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 28, 2022
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.