Pakistan i Indie to miejsce olbrzymich zmian w pogodzie. Jeszcze kilka tygodni temu cały świat niedowierzał, że temperatura przekraczała tam 50 stopni w cieniu, bijąc w wielu regionach historyczne rekordy.
Dziesiątki mieszkańców, głównie bezdomnych, zmarło wówczas z powodu odwodnienia i przegrzania. Mało kto myślał, że niebawem zagrożenie stanowić nie będzie piekielny żar, lecz jego zupełna odwrotność, podmuch prawdziwej zimy.
Hard to believe it is snowing in #June in Kausarnag #kulgam #PirPanjal District Kulgam pic.twitter.com/xgsXjp4D5b
— Dr Bilal M Bhat IAS (@DrBilalbhatIAS) June 21, 2022
Rzadko spotykane o tej porze roku śnieżyce i fale mrozów nawiedziły górzyste obszary tych krajów, odcinając od świata wiele miejscowości. Ludzie zmuszeni byli szukać opału, aby ogrzać swoje domy i nie zamarznąć.
Śnieżyce utrudniły również akcje ratowniczą po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło pogranicze Pakistanu i Afganistanu, a w którym zginęło ponad tysiąc osób. Dziesiątki tysięcy rodzin pozostaje bez dachu nad głową w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Przyczyną tej anomalii jest tzw. bąbel chłodu, który zalega nad regionem. Notuje się tam największe odchylenia temperatury poniżej normy w skali całego świata, poza Antarktydą, dochodzące do nawet 10 stopni.
Jest to zjawisko intensywne, ale krótkotrwałe. Aura w ciągu kilku dni powinna wrócić do normy, a to oznacza, że tym razem miliony mieszkańców regionu przeżyją szok termiczny, ale w drugą stronę.
Źródło: TwojaPogoda.pl