FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zaćmienie Księżyca w Polsce. Sprawdź, o której godzinie obserwować w Twojej miejscowości

Podczas Pełni Kwiatowego Księżyca dojdzie do częściowego zaćmienia. Srebrny Glob wyraźnie pociemnieje tuż przed wschodem Słońca. Sprawdź, w której godzinie obserwować to zjawisko w Twojej miejscowości.

Noc z niedzieli na poniedziałek (15/16.05) minie pod znakiem drugiej wiosennej pełni Księżyca. W maju zwana jest ona Pełnią Kwiatowego Księżyca, bo łąki są pełne kwitnących barwnych i pachnących kwiatów.

Srebrny Glob wzejdzie na niebie południowo-wschodnim krótko przed zachodem Słońca. Już wtedy warto go obserwować i fotografować, ponieważ bardzo nisko nad zabudowaniami będzie się wydawać dużo większy niż jest w rzeczywistości, w dodatku przybierze pomarańczowo-czerwoną barwę.

Przez kolejne godziny Księżyc będzie wędrować po niebie aż w drugiej połowie nocy zacznie wchodzić w cień naszej planety, znajdując się dokładnie po przeciwnej względem Słońca stronie Ziemi, i rozpoczynając zaćmienie. Pierwszy kontakt z półcieniem będzie miał miejsce w poniedziałek (16.05) od godziny 3:32 nad ranem.

Niewiele jednak zobaczymy, ponieważ tarcza Księżyca pociemnieje nieznacznie. Dopiero podczas fazy częściowej jej jasność widocznie się zmniejszy. To nastąpi począwszy od godziny 4:27. Niestety, najbardziej emocjonującej fazy całkowitej nie będzie nam dane ujrzeć, bo Księżyc wcześniej schowa się za horyzont.

Dlatego najlepszym momentem na obserwację zaćmienia częściowego będą ostatnie minuty widoczności naszego naturalnego satelity nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Będzie to między godziną 4:15 na północnym wschodzie przez 4:35 w centrum do 4:50 na południowym zachodzie. Dokładne godziny dla największych miast podajemy na poniższej mapce.

Pogoda powinna sprzyjać, ponieważ spodziewamy się w tym czasie przejaśnień, a nawet rozpogodzeń. Chmury mogą nam miejscami przeszkadzać w obserwacjach, jednak nie powinny całkowicie przysłaniać nieba. Warto być cierpliwym, a Księżyc z pewnością się ujawni. Po przeciwnej stronie nieba, nad wschodnim horyzontem, w tym czasie będą widoczne trzy planety (od lewej do prawej): Wenus, Jowisz i Mars.

Tymczasem na najbardziej wyczekiwane, całkowite zaćmienie Księżyca poczekamy do 7 września 2025 roku. Poprzednim mogliśmy się zachwycać 21 stycznia 2019 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news