Najpierw na Kurylach, a teraz również na Kamczatce doszło do erupcji wulkanu. Ze snu zbudził się wulkan Karymski, który wypuścił pióropusz popiołów i gazów. Szary pył opadł na pokrywającą półwysep pokrywę śnieżną, odciskając na niej wyraźny ślad.
Skutek erupcji jest widoczny na zdjęciach satelitarnych. Popioły są gnane wiatrem na południowy wschód nad wody Pacyfiku. Pojawiły się też fontanny lawy rozżarzonej do blisko tysiąca stopni. Ogłoszono alarm dla ruchu lotniczego między Ameryką Północną i wschodnią Azją.
Volcano Karymsky eruption in Kamchatka, Russia
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 20, 2022
19-04-2022https://t.co/9a03ZKN3v3 pic.twitter.com/qLjXmGDpdE
Wulkany wybuchające jeden za drugim to nie jedyne kataklizmy nękające największy kraj świata. Wyjątkowo wcześnie wybuchły pożary lasów, które wymknęły się spod kontroli, niebezpiecznie zbliżając się do zabudowań i stwarzając zagrożenie dla ludności.
Karymsky volcano (Kamchatka Peninsula) ashfall (plume-like) on 19 April 2022. Credit: European Union, @CopernicusEU Sentinel-2 imagery pic.twitter.com/IBpFvg5hfX
— Daniel Valero (@dValero_) April 22, 2022
Wiele miejscowości, w tym Nowosybirsk, największe miasto Syberii, pogrążyło się w trującym, duszącym dymie. Eksperci są zdania, że ten sezon pożarowy może być najgorszy w historii i spowodować olbrzymie szkody materialne.
Widespread fire in Kansk, Siberia.
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 17, 2022
17-04-2022
Dozens of houses burned down. The fire probably started in a nearby field.#Wildfires https://t.co/Am65UpAbY9 pic.twitter.com/H32WiqMQaz
Tymczasem wiosenne roztopy, które nadeszły nadzwyczaj wcześnie za sprawą wyjątkowo wysokich temperatur, doprowadzają do powodzi na rzekach wciąż pokrytych lodem. Dochodzi do spiętrzenia kry, podniesienia się poziomu rzek i zalania obszarów nadrzecznych. Problem jest poważny.
Flash flood in Chuvashia, Russia
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 16, 2022
11-04-2022https://t.co/TbSqqRafms pic.twitter.com/q40vBiQjqv
Z kolei w jednym z jezior w obwodzie kurgańskim na Syberii doszło do masowego padania ryb. Zbiornik wyglądał jakby pokryty był lodem, jednak w rzeczywistości była to katastrofa ekologiczna. Miejscowi uznają to za bardzo zły znak.
Mass fish death reports in Maloe Pesyanoe lake in Kurgan oblast, Siberia, Russia
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 22, 2022
21-04-2022https://t.co/4qn2JGMbII pic.twitter.com/sTCwU66H3U
Rosjanie zmagają się też ze skrajną pogodą. W południowej Syberii we znaki dają się wichury połączone z obfitymi opadami. Porywisty wiatr łamie tam drzewa, zrywa dachy i powoduje masowe przerwy w dostawach prądu.
Źródło: TwojaPogoda.pl