Wyjątkowo intensywne burze przetoczyły się nad amerykańskimi Wielkimi Równinami. Największe szkody żywioł poczynił od stanu Iowa aż po Teksas, gdzie padały ulewne deszcze z gradem, wiatr osiągał siłę huraganu, pojawiły się także liczne tornada.
Jeden z ciemnych lejów nawiedził miasto Salado w Teksasie. Towarzyszył mu grad wielkości dłoni. Gina Brown, jedna z mieszkanek, opublikowała zdjęcia i nagrania, na których widoczne są gradziny o średnicy prawie 15 centymetrów.
— Gina Brown (@pgbrown92) April 12, 2022
Tak duży grad mógł ważyć nawet pół kilograma i spadać z prędkością ponad 120 kilometrów na godzinę. Szkody materialne są bardzo poważne, ponieważ rannych zostało ponad 20 osób. Gradziny dziurawiły dachy, wybijały szyby w oknach, niszczyły karoserie samochodów, uszkadzały drzewostan i pustoszyły uprawy.
بَرَد بحجم كرة الغولف في سالين كونتي - #اركنساس #الولايات_المتحدة ❄️⚠️
— طقس_العالم ⚡️ (@Arab_Storms) April 12, 2022
11-4-2022
Arkansas
pic.twitter.com/mzg6ASK9pn
Przez nawałnicę naruszonych lub całkiem zniszczonych zostało 10 domów. Ich mieszkańcy zostali ewakuowani, a niektóre rodziny nie mają już do czego wracać, ponieważ żywioł odebrał im dobytek życia.
@kwtx @KWKTFOX44 Hail in Salado pic.twitter.com/aD1nUTCFEb
— Gina Brown (@pgbrown92) April 12, 2022
Sezon tornad w USA osiąga swoje apogeum między kwietniem a czerwcem. Od początku roku odnotowano już co najmniej 355 tornad, które spowodowały śmierć 13 osób. Statystyka mówi, że do końca roku narodzi się łącznie tysiąc tornad, a z ich powodu zginie kilkadziesiąt osób.
السوبرسل التي سقطت منها بَرَد عملاق في اركنساس الامريكية قبل قليل ⚠️#طقس_العالم pic.twitter.com/YfbPtPaEmz
— طقس_العالم ⚡️ (@Arab_Storms) April 12, 2022
Dodajmy, że największy udokumentowany w historii grad spadł w Polsce w czerwcu 2021 roku w Tomaszowie Mazowieckim w woj. łódzkim i miał 14,5 centymetra średnicy. Na świecie największy grad spadł w lipcu 2010 roku w Vivian w stanie Południowa Dakota w USA. Miał średnicę 20 centymetrów, obwód 47 centymetrów i ważył 0,8 kilograma.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.