Nad Marokiem i Algierią przed kilkoma dniami narodził się płytki niż atmosferyczny. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że wywoła on olbrzymie zamieszanie i zostanie uznany niemal za wypowiedzenie wojny.
Układ niżowy przyniósł burze, ulewy i zamiecie piaskowe w krajach basenu Morza Śródziemnego, a w miniony weekend (3.04) dotarł przez Ukrainę nad zachodnią Rosję. Na Moskwę zesłał potężną zawieję śnieżną. Porywisty wiatr łamał drzewa, uszkadzał dachy i zrywał linie energetyczne.
Pod naporem wichury i ciężarem mokrego śniegu przewróciło się wiele drzew. Jedno z nich upadło na zaparkowany samochód, raniąc stojące przy nim osoby. 11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala z urazem kręgosłupa.
Heavy snow in Moscow. Tree fallen down due to wet snow accumulation. 11-year-old girl rushed to hospital with back injuries. pic.twitter.com/q4BsADaeHs
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 3, 2022
O tej porze roku ani śnieżyce, ani też wichury nie są w Rosji niczym nadzwyczajnym, więc owy niż nie wywołałby prawdziwej burzy w mediach, gdyby nie jego imię, a tak naprawdę dwa imiona. Na zachodzie nazwano go bowiem Katarzyna i Cyryl.
Katarzyna została przez Rosjan skojarzona z carycą Katarzyną, zaś Cyryl to przecież imię świeckie patriarchy Moskwy i całej Rusi. To właśnie on jest oskarżany przez Zachód o sprzyjanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i usprawiedliwianiu ludobójstwa.
Cyryl uznał, że brzmi to jak wypowiedzenie wojny. Stwierdził, że jego imię nadane wichurze to bluźnierstwo, które ma na celu ośmieszenie go w oczach opinii publicznej, a zwłaszcza wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w tym kluczowym czasie.
Nie pierwszy raz patriarcha Cyryl oburza się na wieść o nadaniu wichurze podobnego imienia. Tak też było w styczniu 2007 roku, gdy Europę pustoszyła wichura Cyryl, jedna z najbardziej zabójczych i kosztownych na tle historii pomiarów meteorologicznych.
Kto nadał takie imiona wichurze?
Okazuje się, że oba imiona zostały nadane potencjalnym niżom wiele miesięcy temu, zanim jeszcze ktokolwiek przewidywał, że wybuchnie wojna. Imię Katarzyna jesienią ubiegłego roku zostało nadane za opłatą przez prywatną osobę, która na liście Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego widnieje jako Katharina Hartinger.
Imiona nadawane są corocznie na początku października. W ten sposób przygotowywana jest lista na cały przyszły rok, zarówno dla niżów, jak i wyżów. Nie można wybrać imienia dla konkretnego układu barycznego, bo kolejne imiona są nadawane według ustalonej na początku kolejności.
Natomiast imię Cyryl (ang. Ciril) zostało nadane przez hiszpańską służbę meteorologiczną, ponieważ u samego początku swojej drogi, układ ten przyniósł załamanie pogody na Półwyspie Iberyjskim. Również w tym przypadku imię to wpisane na oficjalną listę zostało jeszcze w ubiegłym roku.
Niż otrzymał tym samym jedno imię nadane w Niemczech, a drugie w Hiszpanii, zupełnie przypadkowo. Katarzyna-Cyryl obecnie wędruje dalej w głąb Rosji, niosąc olbrzymie ocieplenie, a następnie arktyczny mróz poprzedzony paraliżującymi śnieżycami.
Źródło: TwojaPogoda.pl