Od kilku dni na zachodzie i południu kraju temperatura sięga 12 stopni, w dodatku niebo rozpogadza się. Z kolei od minionej nocy nie mamy już mrozu i wszystko wskazuje na to, że nie wróci on przynajmniej przez następny tydzień.
W najbliższych dniach ocieplenie będzie jeszcze większe, jednak w pełni go nie odczujemy, ponieważ towarzyszyć będzie wichurze i opadom deszczu. W czwartek (17.02) w większości regionów kraju odnotujemy dwucyfrowe wartości, przeważnie od 10 do 13 stopni, ale lokalnie może być nawet 15 stopni.
Wyświetl ten post na Instagramie
Całodobowy brak mrozu sprawia, że przyroda zaczyna się budzić do życia. Kwitną krokusy, przebiśniegi i stokrotki, na krzewach pojawiają się bazie. Ornitolodzy zaobserwowali powroty ptaków, które zimowały w cieplejszych regionach Europy lub Afryki i Bliskiego Wschodu. One rozpoczęły przyloty do nas o ponad tydzień wcześniej niż zazwyczaj.
Wyznacznikiem tego, jak wcześnie nadchodzi wiosna w przyrodzie, są przyloty ptaków na Warmię, Mazury i Suwalszczyznę, najzimniejsze regiony polskich nizin. Od kilku dni można już tam usłyszeć klangor żurawi, a także ujrzeć gęsi gęgawy i gołębie siniaki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Niektóre z nich zimowały na zachodzie Polski lub w Niemczech, gdzie zima okazała się najbardziej łagodna. Wszystko wskazuje na to, że uznały, że jest już na tyle ciepło, że mogą wrócić. Ornitolodzy nie obawiają się o nie, nawet gdy wróci mróz, ptaki znajdą pożywienie, ponieważ są już oziminy i odkryte ze śniegu rżyska.
W nadchodzących dniach wrócą też szpaki, kwiczoły i grzywacze, wcześniej niż zwykle. Prognozy pogody są dla nas optymistyczne, ponieważ druga połowa lutego prawdziwej zimy nie przyniesie. Nie spodziewamy się ani potężnych śnieżyc, ani też siarczystego mrozu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Najbardziej przyjemna jest wieść, że jeszcze przed końcem miesiąca termometry pokażą nawet 20 stopni w cieniu. Nie ma już wątpliwości, że zima odchodzi, a wiosna nadchodzi wcześniej, dużo wcześniej niż przed rokiem. Marzec zapowiada się naprawdę ciepło.
Źródło: TwojaPogoda.pl