Trudno sobie wyobrazić jeszcze bardziej ekstremalną pogodę w górach od tej, która panuje w niedzielę (30.01) w Sudetach i Karpatach. Za sprawą niżu Nadia porywy wiatru przekraczają tam 100 km/h. Na szczycie Śnieżki w Karkonoszach odnotowano największą prędkość wiatru, niemal 200 km/h.
Wiatr wznieca zawieje i zamiecie śnieżne. Niesie zarówno padający śnieg, jak i ten już spadły, sprawiając, że nie widać niczego dalej niż na kilka metrów. W takich warunkach wyjście w góry może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Nagranie zawiei z Doliny Pięciu Stawów potrafi przerazić.
„No więc zawiało nas całkiem. Są kilkunastometrowe zaspy, które uniemożliwiają zejście i stwarzają ogromne zagrożenie lawinowe. Ratownicy dyżurni i my - załoga bardzo prosimy, żeby nikt tu dzisiaj nie szedł. Nasi rozsądni turyści, którzy mieli dziś schodzić zostają z nami. Czekamy na poprawę warunków, decyzje będziemy podejmować na bieżąco, jedzenia mamy na miesiąc, mamy ciepło i miło, więc nie martwcie się o nas” - informują gospodarze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie jest minus 7 stopni, a porywy osiągały ostatnio 134 km/h.
Tak teraz wygląda Zakopianka pic.twitter.com/21HvIt33kO
— Radio Kraków (@RadioKrakow) January 30, 2022
W góry przyjeżdża mnóstwo turystów, ponieważ ferie zimowe rozpoczynają uczniowie z kolejnych województw. Będą oni musieli poczekać na poprawę aury do poniedziałku (31.01). Wiatr wówczas zmniejszy prędkość, a opady osłabną, jednak prószyć będzie w dalszym ciągu.
Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach. Warunki dla twadzieli. Siedźcie w domu, pogoda kiedyś się poprawi .😱#tpn #topr #pzu #tatry pic.twitter.com/k1XARuH6Gm
— T. Wojciechowski (@wojciechowski_t) January 30, 2022
W górach w najbliższych dniach spodziewany jest całodobowy mróz, który sprawi, że spadłe w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin nawet ponad 20 cm świeżego śniegu, utrzyma się, poprawiając warunki do uprawiania sportów zimowych.
Tak wygląda sytuacja w Bukowinie Tatrzańskiej
— Radio Kraków (@RadioKrakow) January 30, 2022
autor: Piotr Korczak pic.twitter.com/pBAQ8JkZnS
Przypominamy, że w Tatrach utrzymuje się znaczne zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia, natomiast w Bieszczadach, w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach obowiązuje stopień drugi. Pod żadnym pozorem nie wolno zbaczać ze szlaków.
Jeszcze trochę powieje i psi zaprzęg będzie potrzebny. To chyba początek nowej epoki lodowcowej ;) Pozdrawiam w niedzielny poranek :) #Tatry #Podhale #Diablak #Sierockie 1000 m n.p.m. #DrogaPapieska @MeteoprognozaPL@MeteoinfoLMOSPL @IMGWmeteo pic.twitter.com/Pw5yR1brH0
— Andrzej Styczeń 🇵🇱 💯 (@StyczenAndrzej) January 30, 2022
Źródło: TwojaPogoda.pl / GOPR / TOPR.