W sobotę (15.01) o godzinie 5:14 nad ranem czasu polskiego na wyspach Tonga na Oceanie Spokojnym doszło do niezwykle gwałtownej erupcji podmorskiego wulkanu, która wyzwoliła falę uderzeniową. Przemieszczając się z prędkością 1,1 tysiąca kilometrów na godzinę w ciągu doby pokonała ona całą kulę ziemską.
Fala uderzeniowa, która widoczna jest na poniższej animacji zdjęć satelitarnych, po upływie 13 godzin od erupcji i pokonaniu 16 tysięcy kilometrów, dotarła nad Polskę. Jak informuje IMGW, wskazówka barometru znajdującego się w obserwatorium meteorologicznym na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach, od godziny 20:23 zaczęła się dość szybko wahać. W całym kraju wahania ciśnienia sięgały 2-3 hPa.
🔎Ciekawostka:
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 15, 2022
Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch 0 godzinie 20:23 czasu lokalnego. 🧐Widać to na wykresie ciśnienia.
Erupcja miała miejsce około 06:00 rano. ➡️#Tongaeruption pic.twitter.com/cLxepGLXsf
Bliżej miejsca erupcji wahania były znacznie silniejsze. Słyszany był charakterystyczny grom dźwiękowy przypominający wystrzał. Dotarł on nawet na Alaskę, czyli na odległość aż 10 tysięcy kilometrów. Fala uderzeniowa po przemierzeniu 20 tysięcy kilometrów dotarła do miejsca położonego po przeciwnej, wobec erupcji, stronie planety, czyli do południowych krańców Algierii.
Tonga's Hunga Tonga volcano just had one of the most violent volcano eruptions ever captured on satellite. pic.twitter.com/M2D2j52gNn
— US StormWatch (@US_Stormwatch) January 15, 2022
Poprzednim razem coś podobnego miało miejsce podczas katastrofalnej erupcji wulkanu Krakatau na Indonezji w 1883 roku. Wówczas fale uderzeniowe kilkukrotnie obiegły Ziemię, a ryk erupcji był słyszalny z odległości 4300 kilometrów. W promieniu 65 kilometrów od wulkanu huk przekraczał 130 decybeli i mógł uszkodzić błony bębenkowe w uszach.
The shockwave from the #HungaTongaHungaHaapai eruption is traveling across Brazil and into the Atlantic!
— Zoom Earth (@zoom_earth) January 15, 2022
Notice the wave moving from left to right in this image: pic.twitter.com/8cgpPwytIB
Bez wątpienia erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai była jedną z najgwałtowniejszych i najbardziej spektakularnych we współczesnej historii. W bardzo krótkim czasie wyzwoliła olbrzymie ilości gazów wulkanicznych i popiołów, a także wyładowań elektrycznych. Naukowcy będą jej niezwykły przebieg badać jeszcze długimi miesiącami, a nawet latami.
Using a difference overlay, I can accentuate that shockwave as it traverses the entire globe. The antipode of Tonga is over Northern Africa. #tonga #HungaTongaHungaHaapai @NWS @USGSVolcanoes pic.twitter.com/BNS0DsfLrm
— science.out.there (@ScienceOutThere) January 15, 2022
Źródło: TwojaPogoda.pl