Jak informuje łowca rekordów Maximiliano Herrera, w 2021 roku na całym świecie odnotowano 404 nowe historyczne rekordy maksymalnej temperatury powietrza i 54 rekordy minimalnej temperatury na poszczególnych stacjach meteorologicznych.
Z kolei nowe rekordy ciepła padły w 10 krajach, zaś zimna w zaledwie jednym kraju. Poza tym odnotowano tysiące nowych dobowych rekordów ciepła i zimna, również w Polsce. Do tych najciekawszych należy miesięczny rekord ciepła dla lutego, który odnotowano w Makowie Podhalańskim. Temperatura sięgnęła tam 22,1 stopnia.
54 stopnie upału, 82 stopnie mrozu
Najwyższą temperaturę w 2021 roku na całym świecie zmierzono w Dolinie Śmierci w Kalifornii, gdzie 9 lipca temperatura sięgnęła 54,4 stopnia. Najzimniej było w rejonie bazy Dome Fuji na Antarktydzie 15 czerwca, aż minus 81,7 stopnia.
Na południowej półkuli największy żar panował w miejscowości Mardie w Australii, gdzie 20 grudnia termometry wskazały 47,9 stopnia. Największy mróz na północnej półkuli odnotowano natomiast 25 marca w bazie Summit w sercu Grenlandii, minus 64,1 stopnia.
Najwyższą średnią roczną temperaturę na świecie zmierzono w miejscowości Yelimane w Mali w Afryce, gdzie wyniosła ona 32,4 stopnia. Podobny rekord na południowej półkuli należał do Surabaya w Indonezji, gdzie temperatura sięgnęła 29,7 stopnia.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Maximiliano Herrera.