Ciemne plamy na powierzchni Ziemi pojawiają się bardzo rzadko, zaledwie kilka razy do roku, w najróżniejszych miejscach. To nic innego, jak cień Księżyca padający na lądy i oceany. Ma to miejsce tylko i wyłącznie podczas całkowitego zaćmienia Słońca.
Fenomen ten został uwieczniony przez sondę kosmiczną DISCOVR, której zadaniem jest bieżące monitorowanie aktywności słonecznej. 4 grudnia, podczas ostatniego całkowitego zaćmienia Słońca, cień Księżyca padł na Antarktydę, gdzie mimo dnia polarnego, zapadły egipskie ciemności.
Przez 2 minuty Słońce schowało się za tarczą Srebrnego Globu. Naukowcy przybyli specjalnie na obserwacje tego zjawiska z odległych zakątków globu, mogli za pomocą urządzeń pomiarowych zaobserwować procesy zachodzące w koronie słonecznej, która dobrze widoczna jest tylko podczas pełnego zaćmienia.
Następnym razem cień Księżyca padnie na Ziemię podczas całkowitego zaćmienia 20 kwietnia 2023 roku. Tym razem ciemna plama wędrować będzie znad Oceanu Indyjskiego nad Pacyfik, przemierzając okolice Australii i Indonezji.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.