Sacramento, stolica Kalifornii, w krótkim czasie pobiło dwa skrajne wobec siebie rekordy. Mieszkańcy czekali na deszcz najdłużej w dziejach pomiarów meteorologicznych. Ani jedna kropla wody z chmur nie spadła przez 212 dni, między 19 marca a 17 października.
Poprzedni rekord najdłuższego okresu bezopadowego należał do 1880 roku, kiedy nie padało przez 194 dni z rzędu. Kiedy mieszkańcy ucieszyli się z opadów, które poprawiły jakość powietrza i nawilżyły glebę, odradzając roślinność, padł kolejny rekord.
Here is a satellite view of the storm this morning. Heavy rain continues to fall over much of #NorCal, and more is on the way. Stay home if you can, and if not, make sure to drive with caution! #CAwx #CArain
— NWS Sacramento (@NWSSacramento) October 24, 2021
Latest forecast:https://t.co/WG3YJAsHZr pic.twitter.com/WkmlYn1YnL
Rzeka atmosferyczna ściągająca ciepłe i wilgotne powietrze znad Pacyfiku nad Kalifornię, przyniosła potężne ulewy. Szybko okazało się, że były one największe w historii. Na Sacramento w ciągu zaledwie 24 godzin spadło aż 138 mm deszczu.
Pobity został dotychczasowy rekord deszczowej doby z 20 kwietnia 1880 roku, który wynosił 134 mm. Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich 141 lat nie zdarzył się ani jeden dzień, podczas którego dobowa suma opadów przekroczyłaby 100 mm.
Wow! Impressive statistics from the recent atmospheric river event that impacted California. Even with all that water, we're still dealing with significant drought across the state due to very dry soils, but it's a nice start. #CAwx pic.twitter.com/JKfj1NmbN2
— NWS Western Region (@NWSWestern) October 29, 2021
Amerykańscy meteorolodzy wyliczyli, że po wielomiesięcznej suszy, rzeka atmosferyczna przyniosła nad Kalifornię tyle wody deszczowej, że spokojnie zaspokoiłaby ona roczne zapotrzebowanie aż 244 milionów ludzi. Gdyby tylko udało się ją w pełni zgromadzić, oczyścić i wykorzystać.
Niestety, takie anomalie wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że pogoda coraz bardziej się rozregulowuje, będą się zdarzać coraz częściej, w najróżniejszych miejscach na świecie, także w Polsce.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NWS / NOAA.