Silna erupcja lawy spowodowała zniszczenie kolejnego krateru wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma. To zdecydowanie nasiliło wypływ lawy, która spływa obecnie w kierunku Oceanu Atlantyckiego aż 10 strumieniami z 5 kraterów, w tym jednego nowo utworzonego.
Przedstawiciele służby geologicznej INVOLCAN są zdania, że znajdujemy się obecnie w okresie wyraźnego wzrostu aktywności wulkanu. Nie dość, że Cumbre Vieja produkuje coraz większe ilości lawy, to jeszcze z jego kraterów wydobywają się coraz większe ilości niebezpiecznych gazów.
Niebezpieczne kwaśne deszcze
To dwutlenek siarki i dwutlenek węgla. Ten pierwszy odpowiada za tzw. kwaśne deszcze, które padają na Wyspy Kanaryjskie. W poniedziałek (25.10) na La Palmie odnotowano opady deszczu, które połączone były z popiołem, a także miały kwaśny odczyn.
Wulkan ostatniej doby wyemitował rekordowe 54 tysiące ton dwutlenku siarki. Gdy ten gaz unosi się do górnej troposfery i dolnej stratosfery utlenia się do trójtlenku siarki, a następnie łączy z parą wodną i przekształca w aerozole z kwasu siarkowego. Wtedy jego żywotność wzrasta. Może się utrzymywać nie tylko tygodnie i miesiące, ale też całe lata.
Wraz z upływem miesiąca od początku erupcji, dwutlenek siarki okrążył kulę ziemską gnany prądami powietrznymi. Kilkukrotnie chmura tego gazu docierała nad Polskę, jednak ilości groźnych substancji były bardzo niewielkie i nie spowodowały żadnych szkód.
Przypomnijmy, że lawa do tej pory zniszczyła już ponad 2 tysiące budynków, zmuszając do ewakuacji przeszło 7 tysięcy mieszkańców. Erupcja dotknęła południowo-zachodnią część wyspy La Palma.
Coraz silniejsze wstrząsy
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja to jednak nie tylko lawa, popioły i trujące gazy, lecz także nieustające trzęsienia ziemi, których zarówno liczba, jak i intensywność wciąż rośnie. Dotychczas najsilniejsze wstrząsy miały M4.5, ale obecnie już M5.0.
Se ha abierto una nueva boca en el flanco del volcán. Vídeo registrado a las 14.45 (hora canaria) / A new vent has opened in the volcano's flank. Video registered at 2.45 pm (Canarian hour) pic.twitter.com/zeqy92KW0p
— INVOLCAN (@involcan) October 25, 2021
Tymczasem naukowcy ostrzegają, że siła trzęsień ziemi może dochodzić wkrótce nawet do M6.0, stanowiąc coraz poważniejsze zagrożenie osunięciami ziemi, a także szkodami w zabudowie i infrastrukturze, w dodatku już na całej wyspie. W południowej części La Palmy grunt podniósł się ostatniej doby o kolejnych 10 cm.
Źródło: TwojaPogoda.pl / INVOLCAN.