FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Naukowcy wreszcie ujawnili, kiedy Ziemia stanie się niezdatna do zamieszkania. „To będzie piekło”

Naukowcy zbadali różne scenariusze dalszego postępowania zmian klimatycznych, w zależności od tego, w jakim stopniu będziemy z nimi walczyć. Wyniki okazały się przerażające. Wiemy już, kiedy Ziemia stanie się planetą niezdatną do zamieszkania.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Postępujące zmiany klimatyczne już teraz sprawiają, że pola uprawne tracą swoją żyzność, ponieważ rośliny przeżywają coraz większy stres cieplny, który uniemożliwia im normalny rozwój. Tereny rolnicze na coraz większą skalę zmieniają się w ugory.

Tylko od nas zależy to, czy sytuacja będzie się nadal pogarszać. Kanadyjscy i brytyjscy naukowcy postanowili przeprowadzić symulację dalszego rozwoju zdarzeń, w trzech różnych scenariuszach zależnych od tego, w jakim stopniu będziemy ograniczać emisję gazów cieplarnianych.

Wykres pokazuje zmiany średniej globalnej temperatury powietrza (linie ciągłe) i wzrostu poziomu oceanów (linie przerywane) w latach 2000-2500 w stosunku do średnich z lat 2000-2019 dla scenariuszy RCP6.0, RCP4.5 i RCP2.6. Fot. online.wiley.com

Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma Global Change Biology. Pierwszy scenariusz (RCP2.6) zakłada duże zaangażowanie człowieka w redukcję emisji gazów cieplarnianych. Drugi scenariusz (RCP4.5) uwzględnia umiarkowaną globalną politykę klimatyczną. Scenariusz trzeci (RCP6.0) ukazuje obraz tego, co nas czeka, gdy problem zmian klimatycznych będziemy ignorować.

W najbardziej optymistycznym scenariuszu zasięg obszarów narażonych na skrajny stres cieplny zwiększy się tylko nieznacznie. W scenariuszu umiarkowanym w ciągu kilkuset lat obszary niezdatne do uprawy roli i zamieszkania obejmą całą północną Afrykę, Bliski Wschód, południe Azji, północną Amerykę Południową i północną Australię.

Średnia liczba miesięcy w roku, w których Indeks Stresu Cieplnego (UTCI) przekracza poziom „bardzo dotkliwy” (38°C) w latach 2020, 2100, 2200 i 2500, na podstawie scenariuszy RCP6.0, RCP4.5 i RCP2.6. Fot. online.wiley.com

W najczarniejszym scenariuszu do 2500 roku bezludna pozostanie cała strefa międzyzwrotnikowa, a nawet częściowo niektóre obszary strefy umiarkowanej. Susze, potworne upały i pożary będą zagrażać uprawom również na południu Europy, w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także na południu USA.

Już w 2100 roku stres cieplny będzie zagrażać mieszkańcom i uprawom rolnym w Indiach, drugim najliczniejszym kraju na świecie. Już teraz połowa wszystkich ludzi na świecie narażonych na zagrażające życiu upały to właśnie mieszkańcy Indii.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Global Change Biology.

prognoza polsat news