FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Z gór roztacza się dziś zapierający dech widok na „morze chmur”, bo temperatura stanęła na głowie

Wybierając się w ten weekend w wyższe partie gór, macie szansę zobaczyć niesamowite zjawisko. Mowa o „morzu chmur”, które rozciągać się będzie poniżej szczytu aż po horyzont. Zobaczcie zapierające dech fotografie.

Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl
Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

Cuda dzieją się z temperaturą, ponieważ w górach, powyżej wysokości 1500 metrów, temperatura zamiast spadać, wręcz przeciwnie, rośnie. Stanowi to zaprzeczenie tego, czego uczyliśmy się w szkole na geografii, a więc tego, że temperatura powietrza spada o około 0,6 stopnia na każde 100 metrów wysokości.

Wobec tego niżej powinno być cieplej niż powyżej. Jednak za sprawą inwersji termicznej, pionowy rozkład temperatury uległ odwróceniu. To skutek napływania cieplejszej masy powietrza powyżej zimnej, która jest od niej cięższa i ma tendencję do opadania.

Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

W efekcie niemal cały kraj znajduje się pod kołdrą z chmur warstwowych, wiszącą już na wysokości 60 metrów, tylko góry wyłaniają się z niej, a ponad nimi niebo jest niemal bezchmurne i błękitne.

Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

Potwierdzają to obrazy z kamer internetowych w Tatrach, na których w górach widzimy przepiękną pogodę, a u ich podnóży całkowite zachmurzenie i mgłę. Turyści, aby dostać się na szczyty gór, muszą przebrnąć przez warstwę chmur i mgieł, która oddziela różne masy powietrza.

Przepiękna pogoda na Równi pod Śnieżką w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

Ze szczytów można podziwiać niezwykle malownicze zjawisko tzw. morza chmur. Chmury warstwowe Stratus ciągną się aż po horyzont, a ich wierzchnia warstwa jest oświetlana przez padające na nią promienie słoneczne, które załamując się, sprawiają wrażenie powstawania fal morskich.

Morze chmur poniżej szczytu Śnieżki w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

Zjawisko to przyciąga turystów w góry, ale stwarza też zagrożenie. Należy zachować ostrożność, bo poniżej szczytów niski pułap chmur powoduje gęstą mgłę, a przy tym poważnie ogranicza widoczność. W takich warunkach łatwo stracić orientację i zabłądzić.

Niska chmura i mgła w miejscowościach u stóp Karkonoszy. Fot. HUMLNET.

W niedzielę (26.09) napływ cieplejszej i suchszej masy powietrza sprawi, że morze chmur zacznie zanikać. Spieszmy się, aby je zobaczyć.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news