FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Temperatura przekracza 50 stopni dwukrotnie częściej niż jeszcze 40 lat temu, a będzie znacznie gorzej

Bardzo niepokojące wyniki badań zaprezentowało BBC. Wynika z nich, że w ciągu 40 lat liczba dni z temperaturą sięgającą lub przekraczającą 50 stopni w cieniu podwoiła się, ale na tym się nie skończy, bo temperatury będą na dodatek coraz wyższe.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Jak ustalili autorzy badania, w latach 1980-2009 dni z temperaturą na poziomie 50 stopni i powyżej było średnio 14 w ciągu roku, a w latach 2010-2019 już 26. Z kolei w latach 1980-2019 temperatury przekraczające 45 stopni pojawiały się średnio przez dwa dodatkowe tygodnie w roku.

Naukowcy są zdania, że skrajnie wysokie temperatury powietrza to skutek działań człowieka poprzez emisję nadmiernej ilości gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Jeśli ich nie ograniczymy, to potworny żar będzie nam towarzyszyć coraz częściej.

Co więcej, górna granica temperatury będzie coraz wyższa. Dowód na to mieliśmy w lipcu, gdy w kalifornijskiej Dolinie Śmierci odnotowano 54,44 stopnia. Wartość ta uznana została za współczesny rekord temperatury w skali całego świata.

Dolina Śmierci pobiła tym samym swój dotychczasowy rekord, ustanowiony zaledwie przed rokiem. Wtedy odnotowano 54,38 stopnia. W ostatnim czasie padły kolejne rekordy, w tym najdłuższego utrzymywania się temperatury przekraczającej 50 stopni w całej historii pomiarów.

Z kolei na Bliskim Wschodzie zwykle temperatura przekracza 30 stopni przez ponad 200 dni, 40 stopni ponad 150 dni, a przeszło 50 stopni przez niemal 30 dni.

ZOBACZ: Takiego sezonu upałów nie mieliśmy od dawna. Zaczął się potężnym uderzeniem i nagle się skończył

W tym roku sezon upałów rozpoczął się tym samym nie tylko rekordowo wcześnie, bo już w kwietniu, ale również skończył się rekordowo późno. Naukowcy prognozują, że sezon wciąż będzie się wydłużać, a temperatury będą coraz wyższe. Na horyzoncie widać już 55 stopni.

Autorzy badania są zdania, że ekstremalne upały mogą być śmiertelnie groźne dla człowieka i natury oraz stanowić poważny problem dla infrastruktury, poprzez uszkodzenia budynków, dróg i sieci energetycznych. Jedyną możliwością zatrzymania tego jest przejście na odnawialne źródła energii.

Źródło: TwojaPogoda.pl / BBC.

prognoza polsat news